Yerelin Sesi

İzmir’de Engelli Olmak

İzmir’de Engelli Olmak
13 Mayıs 2019 - 7:46

YerelinSesi/Mehmet Kocabıyık — Engelliler haftasında engelli vatandaşlara İzmir’de yaşamlarını sürdürürken neler yaşadıklarını sorduk. Toplu taşımadan devlet dairelerine, bankalardan belediyelere, sokaklardan parklara, sosyal yaşantılarından İzmirlilerin onlara yaklaşımlarına kadar uzanan sorularımızla engellilerin görüş, istek ve beklentileri şu şekildeydi.

İnsanlar olmasa ben de olmazdım

Damar tıkanıklığı sebebiyle ameliyat olmak zorunda kalan Davut Aydın ameliyat sonrası kangren olması sebebiyle bir bacağını kaybetti. Toplu taşıma araçlarını kullanırken zorlanıyor musunuz sorumuz üzerine Aydın: “Belediyenin toplu taşıma araçlarında genel olarak sorun yok. Bazen otobüslerde engelliye uyumlu olmayanlar oluyor bir sonrakini beklemek zorunda kalıyoruz. Ama uyumlu olmayanların sayısı son zamanlarda çok azaldı. Otobüse binerken de şoför ya da diğer insanlar yardım ediyor. Olumsuzları görmek istemiyorum çünkü şu an hala yaşıyorsam bana bir şekilde yardım eden insanlar sayesinde yaşıyorum. İnsanlar olmasa ben de olmazdım.” diye konuştu.

İzmir Barosu’ndan zor durumda olan engelliler için avukat talebi

Bacağını kaybetmeden önce çektiği kredi sebebiyle zorluk çektiğini belirten Aydın, “Emekli olmak için mahkeme işleriyle uğraşmam gerekiyordu. Ama benim bu konuda ne bir bilgim ne de avukat tutabilecek maddi gücüm vardı. Bu durumlar için gönüllü avukatlar olsa, barolar bu şekilde bir kadro oluştursalar keşke.” dedi. Aydın, İzmir’de devlet kurumlarında ve bankalarda da yaşanan zorluklar olduğunu ama bunu da yine çalışanların ve insanların özverisiyle aştığını belirtti.

Emekli olmak için ödeme yapıyorum

Sattığı ürünlerle SGK primlerini ödemeye çalışan Necati Çelik ise: “Engelli rampaları çok yetersiz, bazen bir saat engelli uyumlu otobüs beklemek zorunda kalıyorum. Merkezi ulaşım yönlerinde sorun olmuyor otobüs çok sık geliyor ama ben taşrada yaşıyorum. Merkezi yerlerden uzak olduğunda otobüslerin hem hareket saati sıklığı hem de benim için uyumlu olma durumu az. Özellikle karşıdan karşıya geçerken büyük sorunlar yaşıyorum ya rampalar birbirinden çok uzak oluyor ya da rampaları işgal etmiş dış etmenlerle karşılaşıyorum. Bankalarda, hastanelerde işlerim 5 dakikada hallolabilecekken yarım saat sürüyor. Belediyelerin ve devlet kurumlarının engelliler için faaliyetlerini yeterli bulmuyorum.” şeklinde konuştu. Çelik, ayrıca emniyet mensuplarının engelliler için yapılmış yolları ve rampaları sıklıkla kontrol ederek işgaline engel olmalarını istediğini belirtti.

Sosyalleşebilmemiz için daha fazla yer olmalı

Engelli eğitim merkezlerinin fiziksel ve ruhsal sağlıkları açısından çok önemli olduğunu ve yaygınlaşması gerektiğini söyleyen Bilgehan Trampetçi, toplu taşıma kullanırken zorlanıyor musunuz sorumuza: “Eskiden engelli uyumlu otobüsler yoktu, hatta şoförler bizi bazen almıyorlardı. Arkadaşlarımdan da duyuyordum benim de başıma geldi, bizi bazen otobüslerden indiriyorlardı, üzülüyorduk. Ama son yıllarda biz engelliler için çok olumlu değişimler oldu özellikle de toplu taşımalarda. Artık bizlere şoförler dahi herkes yardımcı olmaya başladı. Memnunuz tabi ki hatta son zamanlarda bizim için uyumlu dolmuşlar bile olmaya başladı, onlara daha çok sevindim. Ulaşım konusunda bizim için çok olumlu düzenlemeler oldu bundan dolayı çok mutluyuz. İzmir’de devlet dairelerinde, hastanelerde, bankalarda da çok büyük sorunlar yaşamıyoruz. Herkes bize yardımcı oluyor öncelik haklarımız var.” dedi.

Tüm insanların ve özellikle de çocukların engellilerle ilgili bilinçlendirilmeleri ve eğitilmeleri gerektiğine vurgu yapan Trampetçi: “İnsanlarımız eskiden sürekli bakıyorlardı artık onlar da bilinçlendi yardımcı oluyorlar buna çok seviniyorum ama yardımcı olmasalar bile bize o şekilde bakmasınlar istiyorum. Çocuklara eğitim verilsin engellilerle diğer öğrenciler aynı sınıfta okusunlar kaynaşma olsun. Engelliler merkezine gidiyorum şu an bu tarz merkezlerin olmasına çok memnunum. Hem bir şeyler öğreniyoruz hem sosyalleşiyoruz arkadaş çevremiz gelişiyor. Bu tür yerlerin sosyal ve fiziksel sağlığımıza da katkı verdiğini düşünüyorum ve yaygınlaşmasını istiyorum.” diye konuştu.

İzmir’de engellilerin, toplu taşıma konusunda önceki yıllara göre değişimlerden memnun oldukları görüldü. Bazı belediyelerin bu konuda daha iyi olduğunun bazılarının ise düzeltmesi gereken birçok durumlarının olduğu belirtildi. Engelliler, özellikle engelli rampalarının arttırılmasını ve mevcut rampaların da işgal edilmemesi konusuna dikkat çekti. Belediyelerin engellilerin sosyalleşmeleri için eğitim ve engelli merkezleri açmaları gerektiğine vurgu yapıldı. Çocukların ve vatandaşların kendileriyle ilgili durumlarda eğitilmeleri gerektiğine vurgu yaptılar.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda ‘daha çok bilinçli insan; daha kolay yaşam’ olduğunu, bizlere yine onlar hatırlatmış oldu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi