Yerelin Sesi

“İzmir’de 700 Korona Vakası Var”

“İzmir’de 700 Korona Vakası Var”
30 Mart 2020 - 19:02

“İzmir’de 700 Korona Vakası Var”

 

İzmir Tabip Odası, İzmir’de Koronovirüs (Covid-19) tanısı konulan hasta sayısının 700 civarında olduğunu, 75 sağlık çalışanın da bu virüsten etkilendiğini bildirdi.

İzmir Tabip Odası dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili, sağlık çalışanları, vakalar ve karşılaşılan sorunlara ilişkin hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı. Türkiye’de ilk kez 10 Mart 2020 tarihinde saptanan koronavirüs vakalarının 19 günde 9 bin 217 hasta ve 131 can kaybına yükseldiği belirtilen raporda; “Açıklamalarda sadece PCR testi pozitif çıkan vakaların esas alındığını, hastanelerde yatan ya da ayaktan takip edilen “şüpheli/olası vaka” sayılarının yer almadığı” vurgulandı.

75 SAĞLIKÇI VİRÜSÜ KAPTI
İzmir Tabip Odası’nın salgına karşı yürüttüğü çalışmalar hakkında da bilgi verilen raporda, “Son iki haftada İzmir genelinde kamu hastanelerinde PCR testi pozitif ve klinik olarak şüpheli pozitifler vakalar dâhil hasta sayısı 700 civarındadır. Yine bu süre içinde etkilenen hekim ve sağlık çalışanı sayısı da yaklaşık 75’tir. Bir Aile Sağlığı Merkezi (ASM) hemşiresi yoğun bakımda tedavi edilmektedir” ifadeleri yer aldı.

“TABİP ODASI, KURULDA YOK”
İzmir Tabip Odası olarak bu salgında en önde mücadele eden hekimler ve sağlık çalışanlarının sorunlarını yetkililere iletmek ve çözüm bulmak için çalıştıklarını belirten İzmir Tabip Odası yönetimi, “Fakat 28 Mart 2020 tarihinde ilk toplantısını yapan İl Pandemi Kurulu’nda temsil edilmiyoruz. Hiçbir sağlık meslek örgütünün bulunmadığı bu kurulun, il genelindeki sorunlara bütüncül bir çözüm üretemeyeceğini düşünüyoruz“ denildi.

İŞTE SAĞLIKÇILARIN 18 ŞİKAYETİ
Hekimler ve sağlık çalışanları tarafından İzmir Tabip Odası’na iletilen sorunlar şöyle sıralandı:

1- Test süreçleri büyük bir gizlilik içinde yürütülmekte, hekimler bile hastalarının test sonuçlarını öğrenmekte zorlanmaktadır.

2- Kişisel koruyucu ekipman sayıları ve niteliklerinde eksiklik en çok bildirilen sorundur.

3- Aile Sağlığı Merkezleri’nde (ASM) bu ekipmanın daha geç ulaştırılması, bazı malzemelerin eksik ve yetersiz nitelikte olması Covid-19’dan etkilenen sağlık çalışanlarının sayısını artırmıştır.

4- Yetkililerce açıklanan önlemler arasında hastaların ilk olarak ASM’ye gitmeleri söylenmiş bu da rutin olarak bebek ve gebe izlemi yapılan ASM’lerde sağlıklı kişilere hastalık bulaşma riskini artırmıştır.

5- Son önlemler ile iş yükleri aşırı derecede artan ve zaten vekaletsiz izin hakkı bulunmayan aile hekimleri, izolasyon veya karantina nedeniyle çalışmadıkları günlerin ücretlerinden kesileceği endişesi yaşamaktadır.

6- İşyeri hekimlerinin kronik hastalığı olan çalışanlara ancak iki gün rapor verebilmesi nedeniyle 14 gün rapor almak için aile hekimlerine başvuru çok artmıştır.

7- Önce umreden gelenlerin, daha sonra da evde kalması gereken 65 yaş üstü kişilerin telefonla takipleri de aile hekimlerinin zamanlarının önemli bir kısmını almaktadır.

8- İşyeri hekimleri kişisel koruyucu ekipmanların eksikliğinden yakınmaktadır. Aynı zamanda kronik hastalık öyküsü olan çalışanların çalıştırılmaya devam etmesi, ilk başlarda yurtdışı seyahat öyküsü olanlara bir önlem alınmaması da bildirilen sorunlar arasındadır.

9- Acil 112 hattının aynı zamanda son bir haftadır evde olan 65 yaş üstü vatandaşlara VEFA Hattı olarak kullanılması, bu hattın aşırı yoğunlaşmasına, hastaların hastanelere olan transferinde gecikmelere neden olmaktadır.

10- Özel hastanelerin bazıları hekim ve sağlık çalışanlarını ücretsiz izine çıkarmaktadır. Özel sağlık kuruluşlarında çalışanlar ayrıca işten çıkarılma, ücretsiz izine gönderilme ve ücret alamama gibi kaygılar taşımaktadır.

11- Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) randevularında azaltmaya gidilse de bazı hastanelerde ertelenebilecek kontrol muayeneleri ve ameliyatlar devam edebilmektedir.

12- PCR testi yeterli sayıda yapılmamakta, özellikle temas şüphesi olabilecek hekimlere rutin olarak uygulanmamaktadır.

13- Test sonuçlarının çok geç gelmesi bir diğer sorun olarak ifade edilmektedir.

14- Testi pozitif ancak kliniği hafif hastaların ev dışında izolasyonu için mekanlar yaratılması istenmektedir.

15- Pandemi klinik ve polikliniklerinde bazı hekimler 24 saatlik nöbetlerden ve bu süredeki eksik ekipmanla çalışmaktan şikâyet etmektedir.

16- Bazı hastanelerde verilen yemeklerin nitelik ve niceliğinde sorunlar olduğu bildirilmektedir.

17- Pandemi polikliniklerinde görev dağılımı yapılan, vardiya ile çalışılan bazı hastanelerde alan dışı hekimlere yeterli eğitim verilmediği belirtilmektedir.

18- Pandemi klinik ve polikliniklerinde görevli sağlık çalışanlarının ailelerine hastalık taşımaktan çekindiklerinden mesai saati sonrası dinlenebilecekleri, kalabilecekleri hastane dışında ücretsiz yerler ayarlanmasını istemektedir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi