Yerelin Sesi

İzmir’de 5 Firmaya 335 Bin TL’lik ‘Fahiş’ Cezası

İzmir’de 5 Firmaya 335 Bin TL’lik ‘Fahiş’ Cezası
03 Nisan 2020 - 8:07

İzmir’de 5 Firmaya 335 Bin TL’lik ‘Fahiş’ Cezası

 

Ticaret Bakanlığı salgını fırsata çevirip fahiş fiyat uygulayan firmaların ismini açıkladı. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir’de bulunduğu 48 ildeki toplam 198 firmaya 10 milyon lira ceza kesildi. Biri tanınmış bir AVM olmak üzere İzmir’deki 5 firma da, toplam 335 bin 293 liralık ceza aldı.

Ticaret Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle talebi artan ürünlerde fahiş fiyat uygulaması yaptıkları gerekçesiyle Reklam Kurulu’nun kararıyla ceza kesilen 198 firmanın isimlerini açıkladı. Bakanlığın sitesinden yapılan açıklamada, bakanlık bünyesinde yer alan Reklam Kurulu’nun Mart ayı içerisinde gerçekleştirilen 294 ve 295 sayılı toplantılarında, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuata aykırı uygulamaları tespit edilen 198 firma hakkında toplam 10 milyon 90 bin 60 lira idari para cezası uygulandığı hatırlatıldı. Dün itibariyle gerek 81 ticaret il müdürlüğünün gerekse Bakanlık Reklam Kurulu tarafından denetim altına alınan 7 bin 386 firma ile ilgili yasal sürecin devam ettiği kaydedildi.

 

FİRMALARIN İSİMLERİ AÇIKLANDI
Açıklamada, idari yaptırım uygulanmasına karar verilen firma listesi de yer aldı. Buna göre, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir’de bulunduğu 48 ildeki toplam 198 firmaların isimleri tek tek açıklandı. Gerekçeli kararda ise, “Belirtilen satıcılar ürün gruplarının gerek arz zinciri güvenliğini gerekse fiyatlarını olumsuz bir biçimde etkileyecek piyasa bozucu uygulamalarda bulunmuşlardır” ifadelerine yer verildi. İzmir’de ceza kesilen firmalar arasında tanınmış bir AVM ile bir eczane de bulunuyor. İzmir’deki 5 firmaya kesilen cezanın miktarı ise 335 bin 293 lira olarak açıklandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi