Yerelin Sesi

“İzmir’de 20 Bin Kişi Ölebilir”

“İzmir’de 20 Bin Kişi Ölebilir”
1.462 views
11 Temmuz 2020 - 12:10

“İzmir’de 20 Bin Kişi Ölebilir”

İzmir’de 7 seviyesinde deprem üretebilecek 17 fay hattı olduğunu söyleyen AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, “Olası 6,5 şiddetindeki bir depremde dahi sadece 11 ilçede yaklaşık 20 bin kişinin hayatını kaybedebileceği hazırlanan raporlarda ortaya konmakta. Biran önce önlem alınmazsa çok geç kalınabilir” dedi.

Geçmişten Bugüne: Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda Meydana Gelen Depremler

Ege’nin incisi İzmir’in büyük bir deprem tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Nasır, kentin 100 binlik planlarının onaylanmadığını, bazı merkez ilçelerinde 5 binlik planların yapılmadığını, alt ve üst ölçekli planların ise birbiriyle uyumsuz oldğunu vurguladı. İzmir’deki yapıların yaklaşık yüzde 65’inin kaçak ve gecekondulardan geri kalan kısmının da yüzde 50’si deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılardan oluştuğunu aktaran Nasır, “İzmir’deki depreme dayanıklı yapı stoğu sadece yüzde 25-30 seviyesindedir. İzmir aynı zamanda 7 şiddetinde bir deprem üretebilecek 17 fay hattının merkezinden geçtiği riskli bir kenttir. Kent; doğusundan batısına, kuzeyinden güneye birinci derece deprem kuşağındadır. Bu gerçek asla unutulmamalıdır” diye konuştu.

20 BİN CAN KAYBEDİLEBİLİR

Birleşmiş Milletler’in bu gerçekler ışığında 1998 yılında dünyada aralarında İzmir’in de bulunduğu 9 büyük kentte deprem master planı çalışmalarına başladığını hatırlatan Necip Nasır sözlerine şöyle devam etti: “1999 yılında rahmetli Belediye Başkanımız Ahmet Piriştina döneminde açıklanan sonuç raporunda, olası 6,5 şiddetindeki bir depremde toplam 30 ilçesi bulunan İzmir’de sadece 11 ilçede yaklaşık 20 bin kişinin hayatını kaybedebileceği, bir buçuk milyon kişinin de evsiz kalabileceği öngörülmüştü. Bu korkunç bir felaket senaryosudur. Mevcut yapı stoğuyla 1999 yılında 3 milyon 300 bin nüfustan, bugün mevcut yapı stoğuyla 4,5 milyonluk bir nüfusa ulaşan İzmir’de gerçekleşebilecek yıkıcı bir depremin sonuçlarının çok dikkatli düşünülmesini rica ediyorum.”

İşte İzmir'in koronavirüs tablosu! Kaç kişi hasta?

21 YILDA HİÇ BİR ÇALIŞMA YAPILMADI

Türkiye’de ilk deprem master planının yapıldığı İzmir’de 21 yıl geçmesine rağmen atılması gereken hiçbir adımın atılmadığını kaydeden Nasır, “İzmir’de, güncel deprem master planı çalışması, kent jeolojisi çalışması, mikro bölge çalışmaları, yer bilgi sistemi, tsunami tehlikesi, deprem hasar analizi çalışmaları, afet risk gösterge sistemleri, erken uyarı ve acil müdahale sistemi, heyelan tehlikesi çalışmaları, geçici toplanma ve barınma yerleri ihtiyaç analizi, yapı güçlendirme ve kentsel dönüşüm stratejik planının olmadığı görülmektedir” diye konuştu.

Deprem mi oldu? Deprem kaç büyüklüğünde oldu? 12 Mayıs 2020 ...

“SİYASET ÜSTÜ BİR KONU”

Deprem gibi hayati meselelerin her türlü siyasi çıkar hesabının üstünde olduğunu vurgulayan AK Parti Milletvekili Necip Nasır, “Bu yaşamsal sorun ancak işbirliği ve dayanışma ilkesiyle çalışarak aşılabilir. Ancak konunun aktörleri de yasal sorumluluk sınırları içinde üzerlerine düşen görevleri yerine getirmelidir. Aksi takdirde depremden sonra yaşanacak acılara suçlu aramanın hiçbir faydası olmayacaktır. Ülkemizde dönüşüm konusunda Çevre Şehircilik Bakanlığı, iktidar ve İzmir milletvekilleri olarak üzerimize düşen her türlü göreve hazır olduğumuzu bir kez daha buradan ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.