Yerelin Sesi

İzmir Verem Savaş Derneği’nden Ege’de Bir İlk

İzmir Verem Savaş Derneği’nden Ege’de Bir İlk
30 Mayıs 2019 - 13:11

İzmir Veremle Savaş Derneği’nin Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaptırdığı, negatif basınçlı izolasyon hastaların imdadına yetişti.

İzmir Veremle Savaş Derneği’nin Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği içinde yaptırdığı ‘negatif basınçlı izolasyon odası’, önemli bir eksiği kapatırken tüberküloz hastaları için de umut oldu.  

Hasta ve hasta yakınlarına umut olabildikleri için mutlu olduklarını ifade eden İzmir Veremle Savaş Derneği Başkanı Şule Bakan, negatif basınçlı izolasyon odası’nın hem tüberküloz hastalarını hem de sağlık personelini korumak için en ideal uygulama olduğunu söyledi.

İzolasyon odası’nın Ege Bölgesi’nde ilk, Türkiye’de ise nadir odalardan biri olduğunu belirten İzmir İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Mehmet Burak Öztop, negatif basınçlı izolasyon odası ile sağlık giderlerini, hasta ölümü ve hastane enfeksiyonları oranını düşürmeyi, yatan hasta, sağlık personeli ve ziyaretçileri için güvenli alanların oluşturulmasını hedeflediklerini dile getirerek devam etti; “İzolasyon odası, odalardaki kirli havanın seyreltilmesini ve uzaklaştırılmasını sağlıyor. Mevcut HEPA filtreler sayesinde 0,3 mikron ya da daha büyük partikülleri yüzde 99,97 etkinlikte uzaklaştırıyor.”

İzmir İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Mehmet Burak Öztop ile İzmir Veremle Savaş Derneği Başkanı Şule Bakan’a günün anısına plaket takdim edildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi