Yerelin Sesi

İzmir, Türkiye’ye örnek olacak

İzmir, Türkiye’ye örnek olacak
399 views
29 Temmuz 2020 - 18:18

İZTO, Kadına Şiddet’te Türkiye’ye örnek olacak

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, geçtiğimiz haftalarda vahşice öldürülen Pınar Gültekin’i anarak, “ İzmir olarak bu ülkede bir şeyleri değiştirmek için ilk adımı biz atalım.  Bu kapsamda ülkemize de örnek olup, kadın üyelerimizden oluşacak bir komisyon kuracağız ve bu komisyon yapılması gerekenleri projelendirecek” dedi. Özgener ayrıca Çeşme projesinde yabancı yatırımcıların katılımı ve kent içi bisiklet yollarına dair açıklamalarda bulundu

Koronavirüs salgını nedeniyle video konferans sistemiyle yapılan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Temmuz ayı olağan meclis toplantısında konuşan İZTO Başkanı Mahmut Özgener, kadın cinayetlerin kendilerini son derece üzdüğünü söyledi. 27 yaşındaki Pınar Gültekin’in hunharca katledildiğini vurgulayan Başkan Özgener, “Anneler, kız kardeşler, ev hanımları, iş kadınları gibi farklı alanlardan kadınların cinayetlere kurban gitmesi canımızı acıtmaya devam ediyor. Üzüntümüzü dile getiriyor ama cinayetleri durduramıyoruz. Sonra tekrar bir cinayet olduğunda yine aynı şeyleri konuşuyoruz” diye konuştu.

“DEĞİŞİMİ YARATABİLİRİZ”
Türkiye’nin, bu cinayetleri önleyecek önlemleri gündemin ilk sırasına alması gerektiğini aktaran Mahmut Özgener, “Bu suç, hepimizin yüzünü kızartıyor. ‘Ama’ ile başlayan cümleler kurmadan kadınların canına kast edenlerin en yüksek cezayı almasını sağlamalıyız. Kadın Dostu Kent ünvanını 2010 yılında alan Odamız da hayata en fazla dokunan kurumların başında geliyor. İZTO olarak ciddi bir değişim yaratabileceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“KOMİSYON KURULACAK, PROJE HAZIRLANACAK”
Bu konuda çok net kararlar olarak toplumdaki değişime öncülük edebileceklerini kaydeden Özgener şunları söyledi: “Odamızın kadın üyeleri liderlik yapıp bir komisyon oluşturacak ve diğer kadın üyeleri paydaş yapacaklar. Komisyondan, kadına şiddete yönelik çalışmaların projelendirilmesini isteyebiliriz. Kadınlarımız bu hareketin içeriğini kendileri belirleyecek. Kadın istihdamı, toplumsal cinsiyet eşitliği, öfke kontrolü ve kadına şiddet konularında hedef odaklı projeler üretmeliyiz. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin de deneyimli akademisyenleri bize ışık tutacak ve çok kısa zamanda önemli yol alacağımıza inanıyoruz. Buradan herkese sesleniyorum; gelin hep birlikte konuşalım, düşünelim, uygulayalım.”

“2021 ORTASINI BULACAK”
Ekonomideki gelişmelere de değinen Başkan Özgener, zamana yayılmış bir düzelmenin beklendiğini ve ekonomideki düzelmenin 2021 yılı ortasını bulabileceğini açıkladı. Bu süreçte elindekilerin korunması gerektiğini söyleyen Özgener, “Global ekonomide yaratılabilecek fırsatları da iyi değerlendirmeliyiz. Daralma beklenen ülkeler arasında en fazla ihracat yaptığımız ülkelerin olması da daha temkinli olmamızı gerektiriyor” dedi.

1 AYDA 2.5 KAT ARTTI
Bankaların konut kredilerindeki faiz düşüşünün konut sektörüne olumlu yansıdığını belirten İZTO Başkanı Mahmut Özgener, “Haziran ayında İzmir’de 11 bin 690 konutun satılırken, bu rakam geçtiğimiz yılın haziran ayında 3 bin 331 adetti. Aradaki orantıya baktığımızda konut satışlarında yüzde 251,1’lik artış ile Türkiye ortalamasının üzerinde” ifadelerini kullandı.

ÇEŞME’YE ‘YABANCI YATIRIMCI’ ÖNERİSİ

Çeşme projesindeki alanlarda 250-300 civarında tahsis yapılacağının altını çizen Başkan Özgener, “Türk yatırımcılar da önemli ama sayın kültür bakanımızla yaptığımız görüşmede bana, bu alanları Rusya, Almanla Uzakdoğu gibi ülkelerden yatırımcı çekersek, ki bu Çeşme projesi de bir fırsattır, pandemi yasaklarında bu ülkelerden yatırımcılar olursa en büyük kavgayı da kendi ülkesinde bizim adımıza verir; yabancı turistlerin gelmeye devam etmesini sağlayabilir. Yabancı yatırımcıyı ne kadar çekersek yaşanan sıkıntılardan da en az şekilde zarar görürürüz” dedi.

SOYER’E BİSİKLET YOLU ÇIKIŞI

İzmir’in çeşitli noktalarında bisiklet yollarını hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i isim vermeden eleştiren Başkan Özgener, “Yapılan bisiklet yolları trafik sıkışlığı getiriyor. Bence bisiket kullanma alışkanlığı ve kültürü arttıkça bu yollar yapılmalı. Örneğin Odamızın dibinde bir bisiklet yolu fakat neredeyse bu yoldan geçen hiç bisikletli görmedim. Bu yolun trafiğe etkisi de olumsuz; 1 ay sonra okullar açılınca trafikte bizi çok daha yoğun bir dönem bekliyor. Alternatif yolların biran önce yapılması gerekiyor. Çünkü sabah iş giriş-çıkışları, okul servisleri trafiği olumsuz etkileyecek” diye konuştu.

TARIM OSB’DE ENGEL KALMADI

Dikili’de İZTO, EBSO ve İzmir Ticaret Borsası ortaklığındaki Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi ile bir de müjde veren Özgener, “Dün itibariyle bu alanın üzerindeki tapu şerhleri kaldırıldı ve arazi Milli Emlak’a gönderildi. Önümüzdeki ay söz konusu arsanın tapusu, bizim kurduğumuz şirkete geçecek ve yatırımlar başlayacak” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.