Yerelin Sesi

İzmir Körfezi’nde ‘Korkulu Rüya’ Sona Erdi

İzmir Körfezi’nde ‘Korkulu Rüya’ Sona Erdi
16 Haziran 2020 - 14:37

İzmir Körfezi’nde ‘Korkulu Rüya’ Sona Erdi

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZDENİZ Genel Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’na tahsisli Levent Marina’nın ihalesini kazandı. Böylece gemiler, fırtınalı günlerde yaşanacak yer olmadığı için açıkta demirlemek veya bakımları için İstanbul’a gitme zorunda kalmayacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Burada hem İZDENİZ işletmemizin ihtiyaçları giderilecek hem de oluşturacağımız sosyal, sportif ve akademik tesislerle kentimiz yepyeni bir cazibe ve eğitim merkezi kazanacak” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’na tahsisli Levent Marina’nın ihalesi, marina sosyal tesislerinde yapıldı. 10 teklifin verildiği ve ardından açık artırma usulüyle düzenlenen ihaleyi, İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ Genel Müdürlüğü kazandı. Böylece yıllardır süren bağlama ve çekek yeri sorunu çözüldü. İhale sonucuna göre İZDENİZ, aylık 480 bin TL’lik teklifle Levent Marina’yı 5 yıllığına kiraladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı yetkilileri, resmi sonucun birkaç gün içinde duyurulacağını ve sözleşmenin de imzalanacağını ifade etti.

“CAZİBE MERKEZİ OLACAK”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in gemilerinin bağlama ve çekek yeri sorununun çözülmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kiralamanın Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’ndan yapılmasının da ayrıca gurur verdiğini vurgulayan Soyer, “Bu şekilde ordumuza da katkımız olacağı için gururluyuz. Yıllardır atıl kalan bölgenin çehresini değiştireceğiz. Burada hem İZDENİZ işletmemizin ihtiyaçları giderilecek hem de oluşturacağımız sosyal, sportif ve akademik tesislerle kentimiz yepyeni bir cazibe ve eğitim merkezi kazanacak” dedi.

NEDEN ÖNEMLİ?
İzmir Büyükşehir Belediyesi, uzun süredir İZDENİZ gemilerini bağlayacak yer arıyordu. Daha önce Bostanlı ve İnciraltı balıkçı barınaklarının tahsisi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yapılan başvurular, balıkçılara yer gösterilemediği için olumlu sonuçlanmamıştı. Körfez’de bağlama ve çekek yeri olmadığı için İZDENİZ gemileri İzmir’de tamir ve bakım göremiyor; her seferinde İstanbul’a gitmek zorunda kalıyordu. Özellikle fırtınalı havalarda, birbirlerine çarpıp zarar vermemeleri için iskelelere bağlanamıyorlar; açıkta bekliyorlardı. Tüm bunlar ciddi ölçüde ekstra maliyet yaratıyordu. İZDENİZ filosunda halen 15 katamaran, 4 feribot ve bir de Bergama vapuru bulunuyor. Ayrıca 5 adet Turyol teknesi de kiralık olarak hizmet veriyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.