Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği’nden Hollanda Hükümetine kınama

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği’nden Hollanda Hükümetine kınama
36 views
13 Şubat 2021 - 12:07

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği, Srebrenica’da 1992-1995 yılları arasında görev yapan Hollandalı askerlere Hollanda Hükümeti’nin ödül olarak 5000 Euro vermesini kınadı.

“Hollanda’yı Şiddetle Kınıyoruz!”

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği, 1992 ile 1995 yılları arasında Bosna Savaşı sırasında görev yapan Hollandalı askerlerin Hollanda Hükümetince ödüllendirmesini kınayan bir basın açıklaması yaptı.

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Birol Özkardeşler basın açıklamasında “1992 ile 1995 yılları arasında Bosna Savaşında Müslüman Boşnaklara sistematik bir soykırım uygulandı. Özellikle 11 Temmuz 1995 tarihinde Srebrenica’da BM Barış Gücü adına görev yapan Hollandalı askerler en az 8372 kadın ve çocuğu Sırplara teslim ederek bu soykırıma göz yummuştur. Aradan 26 yıl geçmesine rağmen Srebrenica’da  yaşananların acısını yüreğimizde hissediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Hollanda Hükümeti’nin bir rapora dayanarak Srebrenica’da görev yapan askerleri 5000 Euro ile ödüllendirmesi ve toplum önünde itibar sağlayıcı destek vereceğini açıklaması çok manidardır. Bu olaylara maruz kalan Boşnak Halkı halen yaşadığı travmayı üzerinden atamazken Hollanda Hükümetinin bu kararı insanlık dışıdır. Hollanda Hükümetinin bu tutumu, ömrünü Boşnak Halkına adayan Alija İzzetbegoviç’i bir kez daha haklı çıkarmıştır. Bilge Kral Alija İzzetbegoviç’in “Unutulan soykırım tekrarlanır” sözü yaşadığımız olayları teyid etmektedir.

Sözde İnsan Hakları Savunucusu Hollanda Hükümetini aldığı insanlık dışı kararlar nedeniyle şiddetle kınıyoruz. Srebrenica’da yaşananları asla unutmadık ve unutturmayacağız.” dedi.

Katliama uğrayan Boşnak Müslümanların yatmakta olduğu Srebrenica Potiçari Mezarlığı

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.