Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

İzmir depreminin ardından Afyonkarahisar’da gözler o bölgeye çevrildi

BİR DEPREM BÖLGESİ OLAN AFYONKARAHİSAR’DA 9 AKTİF FAY HATTININ BULUNMASI İZMİR DEPREMİNİN ARDINDAN AKILLARA KENTTE OLASI BİR DEPREM FACİASINI GETİRDİ. AFYONKARAHİSAR JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ YETKİLİSİ SELÇUK ALTINTUĞ, DEPREME KARŞI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSUN ZEMİN İYİLEŞTİRMESİNİN OLDUĞUNU BELİRTTİ.

İzmir depreminin ardından Afyonkarahisar’da gözler o bölgeye çevrildi
48 views
06 Kasım 2020 - 11:15

Aktif bir deprem bölgesi olan Afyonkarahisar’da 9 aktif fay hattının bulunması İzmir depreminin ardından akıllara kentte olası bir deprem faciasını gündeme getirdi. Afyonkarahisar Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Altıntuğ, Afyonkarahisar’ın fay hattı üzerinde bulunan Uydukent bölgesine dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Afyonkarahisar’da 9 diri fay hattının olduğu MTA’nın 2012 yılında hazırladığı fay haritasında yer alması İzmir depreminin ardından Afyonkarahisar’ı da harekete geçirdi. Özellikle kent merkezini etkileyecek olan Erkmen fay hattı üzerinde durulurken, olası bir depremde 6,4 şiddetinde merkez üssü Uydukent olarak belirtiliyor. Uzmanlar Afyonkarahisar belediye sınırlarında yer alan binalarda zemin iyileştirmenin kontrol edildiği ancak Erkmen belediyesi sınırlarında bulunan binaların durumu hakkında net bir bilginin olmadığı öğrenildi.

“Binalar belediye tarafından kontrol ediliyor”

Afyonkarahisar Jeoloji Mühendisleri yetkilisi Selçuk Altıntuğ konuya ilişkin, “Afyonkarahisar’ın fay hattı üzerinde bulunan Uydukent bölgesinde şöyle bir durum var; Uydukent bizim alivyonel tabakanın ve yeraltı suyunun yüksek olduğu bir yer. Herkes tarafından biliniyor. Son zamanlarda oraya yapılan özellikle yüksek katlı binalarda iyileştirme zemini yapılıyor. Önemli olan bu zemin iyileştirmelerinin kontrol edilip edilmediği. Belediye tarafından kontrol ediliyor bunlar. Afyonkarahisar Belediye sınırları kalan taraflar kontrol ediliyor” ifadelerine yer verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.