Yerelin Sesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Faaliyet Raporuna Cumhur İttifakı’ndan Ret, Rapor oy çokluğuyla kabul edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Faaliyet Raporuna Cumhur İttifakı’ndan Ret, Rapor oy çokluğuyla kabul edildi
95 views
16 Nisan 2021 - 19:05

İzmir Büyükşehir Belediyesi Faaliyet Raporuna Cumhur İttifakı’ndan Ret, Rapor oy çokluğuyla kabul edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2020 yılı faaliyet raporu görüşmeleri tamamlandı. Faaliyet Raporuna Millet İttifakı ‘Kabul’ oyu verirken, Cumhur İttifakı “Ret” oyu kullanmasına rağmen rapor oy çokluğuyla kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı üçüncü oturumu, Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi. Faaliyet Raporunun görüşüldüğü üçüncü oturumda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç’ın yanında yer aldı. Meclisin açılışını yapan Özuslu, “ESHOT ve Büyükşehir Belediyemizin faaliyet raporlarını birlikte görüşüp, oylamaları ayrı ayrı yapacağız. Tüm İzmir’e iyi bir faaliyet raporu görüşmesi diliyorum” dedi. Gündem maddeleri, madde başlıklarıyla oylanarak, ilgili komisyonlara sevk edildi.


GAZİEMİR BELEDİYE BAŞKANI HALİL ARDA, “AKTEPE EMREZ’DE DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR”
İzmir Büyükşehir Belediyesi üçüncü oturumunda konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “İlçem Gaziemir adına tarihi bir karara imza atılmış olmasının mutluluğunu paylaşmak istiyorum. Aktepe Emrez’de 122 hektarlık bir alan var. Burasıyla ilgili kentsel dönüşüm hazırlıkları 10 yıl öncesine dayanıyor. 5 Ağustos 2012’de alanla ilgili start verilmiş. Büyükşehir Belediyesi 2013’ten itibaren bu bölgedeki hazine arazilerinin, kendisine devriyle ilgili yazışmalara başlamış. Geçen sürede büyükşehir’e devir gerçekleşmiyor. Bu sebeple Milli Emlak’a dava açılıyor. 6 yıl süren davalar neticesinde 15 Ocak 2019 da devir işlemi gerçekleşiyor. Hemen, Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığımız çalışmaya başlıyor. 2 defa ihaleye çıkılıyor ama firmalar ihaleye katılmıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile görüşerek, dönüşümün başlangıcına İzbeton vasıtasıyla bir start vermemizin uygun olacağını iletmiştik. Bölgedeki insanların uzun yıllardır mağduriyet yaşadığını, bu sebeple alanda kentsel dönüşümün başlatılmasını Tunç Başkanımızdan rica etmiştik. Ben huzurlarınızda Tunç Başkanımıza, Kentsel Dönüşüm Daire Başkanımız Arzu Hanım’a, İsmail Bey’e çok teşekkür ediyorum. Müthiş bir çalışma yaparak, kentsel dönüşüm start alıyor. Belediye meclisimize de vermiş oldukları oylardan dolayı teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz mecliste hazine miktar fazlalığına değinmiştim. Vatandaşla hu konuda uzlaşma alanında sıkıntı yaşanacaktı. Büyükşehir’den izbedelle bunun devrini istemiştim. AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Bey, beni yalancılıkla suçlamıştı. Sanıyorum yanlış bilgi verildi. Hazine fazlalığı devam ediyor, hala çözülmedi. İzmir’in Çernobil’i olarak adlandırdığımız bir sorunumuz var. O da hala aynı yerde duruyor. Oranın da kısa sürede temizlenmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Başkan Arda’nın konuşmasının ardından, İzmir Büyükşehir Belediyesi 2020 çalışmaları video sunumla, meclis üyelerine anlatıldı.

2020 yılı ESHOT Faaliyet Raporunun, İzmir Büyükşehir Belediyesi Faaliyet Raporuyla birlikte görüşülmesi, ayrı olarak oylanması meclis oybirliğiyle kabul edildi. CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, 2020 faaliyet yılında yapılan çalışmaları anlattı. Kriz Belediyeciliği kapsamında, takdir gören ve örnek gösterilen çalışmalara imza atıldığını vurgulayan Kökkılınç, “faaliyet raporuna olumlu oy kullanıyoruz” dedi. Kökkılınç yaptığı açıklamada, “CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “2020 yılı ile birlikte 2020-2024 stratejik planın ilk uygulama yılını geride bırakmış olduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında Koronavirüs salgını deprem ve sel felaketinin açtığı yaraları sarmak için geliştirdiği kriz belediyeciliği modeli tarihe geçecek bir dayanışmanın öncülüğünü yaptı. Mart ayından baş gösteren salgınla kriz belediyeciliği uygulamalarını hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgınla mücadeleye yönelik tedbirler kapsamında ücretsiz ve hızlı maske dağıtımı ile sosyal desteklerin yanı sıra deprem sonrası ortaya koyulan dayanışma tablosu ile de geçtiğimizin yılı tüm dünyada ve ülkemizde takdirle karşılanan örnek belediyecilik uygulamaları ile geride bıraktık. İzmir’de bu süreçte, ülkedeki genel ekonomik tablonun da etkisiyle sosyal yardımlara ilişkin talepler büyük ölçüde arttı. Her yıl devam edilen bu hizmetler, 2020 yılından sosyal belediyecilik sorumluluğu içerisinde öncelik vererek devam edildi” dedi.
CHP’li Kökkılınç açıklamasını şöyle sürdürdü;
“PANDEMİ’YE RAĞMEN…”
Pandemi sürecine rağmen sosyal ve alt yapı yatırımlarına bakalım. Örnekköy Sosyal Projeler yerleşkesinde engelli kentlilerimiz için bir farkındalık merkezi daha açıldı. Dünyada ilk ve tek İzmir Engelsiz Modern Sanat Müzesi kente kazandırıldı. Yine 2019 yılında ilkini açtığımız masal evine 6 yeni masal evi daha ekledik. 12 masal evi projesi çalışması ise devam etmekte. Pandemi süresince STK’lar ve meslek odaları ile birlikte ortak akıl ile yürütülen çalışmalara bağlı olarak kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında kadınlar için geçici barınma evleri açıldı. 7-24 açık, konuşma ve ihbar hattı hizmete sokuldu. Toplumsal cinsiyet eşitliği çerçevesinde verilen eğitimlere devam edildi. İzmir Barosu ile imzalanan 2. Protokol ile İzmir İnsan hakları başkenti projesi kapsamında başta kadına karşı şiddetle mücadele olmak üzere ihtiyaçlı vatandaşların ücretsiz hukuk hizmeti ile adalete erişim imkanının kolaylaştırılması sağlandı. Meslek Fabrikalarımızda istihdam garantili meslek edindirme kurslarımız çeşitlendirildi. 7-14 yaş arası çocuklarımız için online olarak faaliyetlere devam eden çalışmalar yapıldı. Spora, sporcuya, kültür sanata olan destekler 2020 yılında da devam etti. Sporcularımızın elde ettiği başarılar göğsümüzü kabarttı. İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu taşımada raylı sistemin ağırlığına alacak yatırımlara devam etti. Bir yandan kent trafiği rahatlatırken bir yandan da doğaya katkı sunuyor. Bun nedenle dış finansman kullanımı daha çok raylı sistemler projelerine ayrılmış durumda. Yenilebilir enerji yatırımlarımızda enerji üretim kapasitemiz giderek artıyor. Toplamda 603 kw gücünde güneş enerjisi yatırımı devreye alındı. 7.8 megavat kapasiteyle elektrik üretimine başlanan biyogaz üretim tesisinde günlük üretim 24,99 megavata çıkarıldı. Bu miktar yaklaşık 112 hanenin günlük elektrik tüketim ihtiyacını karşılayacak miktarda üretim yapıldığını göstermektedir. 7 milyonun üzerinde ağaç ve bitki dikildi. 585 bin metrekare yeni yeşil alan oluşturuldu. Kentsel dönüşüm çalışmaları da 6 bölgede devam etti. İnsan sağlığı kadar hayvan sağılı da yönelik olarak da büyük yol kat edildi. İzmir’in tarım ve hayvancılığını geliştirilmesi de sürdürüldü. Başkan Sayın Tunç Soyer’in üretici ve tüketiciyi arcısız buluşturma hedefi ile Kadifekale ve Kültürpark’ta açtığı yerel üretici pazarlarının üçüncüsü Buca’da kuruldu. Halkın bakkalı ise bir yılda 8 şubeye ulaştı. 30 Ekim depremi sonrası depremin ilk gününde 3 bin 842 depremzedenin acil barınma sağlandı. Afet bölgesinde 366 araç ve 4 bin 500 personel ile acil müdahale çalışmaları yürütüldü. Bir ay içerisinde çadırlardaki tüm vatandaşlar evlere yerleştirilmesine yardımcı olunarak; depremzedelerin kışı olumsuz hava şartlarda geçirmeleri önlendi. Ayrıca deprem bölgesindeki salgın koşullarından korunması adına sağlık ve hijyen çalışmaları yapıldı “ açıklamasında bulundu.

“BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Tüm bu öngörülemeyen koşullara rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 milyar 222 milyon TL bin yatırım harcamasıyla, 2020 yılı harcamalarının yüzde 42’sini yatırımlara ayırdı. İZSU ve ESHOT dahil toplam 4 milyarlık yatırım harcamasıyla yine İzmir’e en fazla yatırım yapan kurum oldu. 2020 yılı tahmini gelirlerini yüzde 97,17; giderlerinin yüzde 94,63 oranında gerçekleştirildi. İzmir’in ve Türkiye’nin tek belediye hastanesi Eşrefpaşa Hastanesi pandemi sürecinde de kentlilerimize hizmet vermeye devam etti. İzmir Büyükşehir’e bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü ise Covid-19 salgını nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kriz belediyeciliği modeline geçilince vatandaşlarımızın ve çalışanlarımızı salgının etkilerinden korumak amacıyla toplu taşımada bir dizi önlemler alınmış, hijyen dezenfektan sosyal mesafe ile güvenli alanlar oluşturulmuştur. HES kodlarının İzmirim kart ile eşleştirilmesi sağlanarak güvenli yolculuk koşulları oluşturulmuş. En büyük çabayı sarf eden sağlık çalışanların ücretsiz toplu taşıma imkanı sağlanmıştır. Halk taşıt uygulaması ile indirimli uygulama sağlanmıştır. ESHOT’ta gider bütçesi yüzde 194-84 gelir bütçesi 101,53 olarak gerçekleştirmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT 2020 yılı başarılı faaliyetlerinde ötürü Tunç Soyer’e ve arkadaşlarına teşekkür eder. Faaliyet raporuna olumlu oy kullanacağımızı saygı ile bildiririz” dedi.

HIZAL, “730 GÜNDE 14 MİLYAR BÜTÇE İLE ALKIŞLANACAK TEK İŞ YAPILMADI”
AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, 2020 yılı faaliyet raporuna dair yapmış olduğu konuşmada, “Bugün 2020 yılı faaliyet raporu görüşmelerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına söz almış bulunmaktayım. Yaklaşık 7-8 ay önce 2019 yılının faaliyet raporunu değerlendirdik. Bu eleştirilerimizi CHP Grubu içindeki bazı meclis üyesi arkadaşlarımız kabul etti, büyük bölümü ise reddetti. İzmir’in trafiği, yolu, kentsel dönüşümü, yeşili, doğası, kültürü yani kısacası İzmir’in temel sorunlarını konuşmuştuk. Aslında bunlar sadece bizim değil İzmir’in konuştuğu sorunlardı. Siz, bunların bir kısmının 2020 yılı içinde giderileceği, bir kısmının ise daha sonraki yıllarda giderileceği konusunda vaatlerde bulunmuştunuz. Aslında 2020 yılı faaliyet kitapçığına baktığımızda 2019 faaliyet yılı kitapçığından çok farklı bir tabloyla karşılaşmadık. Sistematik olarak bazı isim değişiklikleri gördük. Faaliyetsel, yatırımsal anlamda ciddi bir değişiklik yok. 2020 yılı faaliyet raporunu değerlendirirken, geçmiş yıllardan farklı bir durumda olduğumuzun farkındayız. Sayın Nilay Hanım’ın da dile getirdği gibi, geçen yılın bir dönemini, bu yılın tamamını kapsayan Kovid-19 salgını söz konusu. Aynı şekilde hepimizi fazlasıyla yaralayan 30 Ekim’de yaşanan deprem hadisesi… Elbette bu iki hadisenin de özellikle faaliyetsel anlamda bir takım olumsuzluklar ortaya koyabileceğinin de farkındayız. Bugün eleştirilerimizi yaparken, bunları da göz ününde bulundurarak objektif bir değerlendirme yapacağız. Kaldı ki yaklaşık 2 yıllık süreç boyunca Cumhur İttifakı olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi dünyanın en önemli projesini yapsa alkışlamayız demedik. Gerçi 2 yıllık süreç boyunca dünyanın en güzel işini yapmadığı için alkışlamadık. Bir gün yaparsa alkışlayacağız. Göreve geldiğiniz günden bugüne yaklaşık 730 gün geçmiş, toplam görev sürenizin yarısı, yaklaşık bu görev süresi boyunca kullanmış olduğunuz bütçe 14 milyar civarında. Bağlı kuruluşların bütçesini saymıyorum. Onlarla birlikte çok daha yukarı çıktığını biliyoruz. Nilay Hanım yatırımların bir kısmının kovid ve deprem yapılamadığına dair ifadeler kullandı. Peki bunlar yatırımların yapılmasını engellemeli miydi” diye sordu.

“YAPAMADIKLARINIZ, YAPAMAYACAKLARINIZIN TEMİNATIDIR”
Belediyenin bu yılki gelir bütçesi 6 milyar 195 milyon. Geçen yılki bütçemiz 4 milyar 929 milyonmuş. Merkezi idareden gelen 4 milyar 398 milyon olması gerekirken, 100 milyonluk bir kesinti yapılmış. Yani merkezden gelen para 4 milyar 298 milyon. Biz çok defa, sizin ortaya koyduğunuz yani Sayın Soyer’in ortaya koyduğu, seçim vaatlerinde dile getirdiği yıllar, parklar, yeşil alan, otopark gibi konuyu dile getirmeyeceğiz. Çünkü 730 günlük süreçte bu konularda ciddi adım atılmadı, kalan sürede de bunların tamamlanmasını beklemiyoruz. Cemreler ne suya ne toprağa ne de havaya düştü. Bugüne kadar yapamadıklarınız, bundan sonra da yapamayacaklarınız teminatıdır. Bütçenizin yüzde 43’ünü yani 3.3 milyar TL’sini direkt yatırımlara ayırdığınızı iddia ediyorsunuz. Bu gerçekten böyle mi? 3.3 milyar TL’lik yatırım yapıldı mı? Bunun sokağa, alana çıktığımızda öyle olmadığını anlayabiliyoruz. Bir takım rakamsal, kelimesel oyunlarla bütçenin yüzde 43’ü yatırımlara ayrılmış. Bütçe değerlendirmesi yapmıyoruz ama faaliyetleri parayla yaptığınız için, her şeyden önce 3.3 milyarın 1.6 milyarı mal ve hizmet satın alımına ayrılmış. Hangi mallar hizmetler alınmış ve yatırmmış gibi değerlendirilmiş aslında buna bakalım. Gerçekten 3.3 milyar İzmir’de yatırım yapılmış mı? Yatırım yapmadığını söyledik. Çünkü yapılsaydı alternatif yollar, yeşil alanlar, rekreasyon alanları, otoparklar ortaya çıkacaktı. Yatırım yapılmış olsaydı ‘Yapacağız’ demek yerine kentsel dönüşümde önemli adımlar atmış olacaktınız. Aslında ne kadar yatırım yapıldığını rakamsal olarak ben size söyleyeyim. Raylı sistemler daire başkanlığında bu yıl Buca Metrosu için hiç para harcanmamış. Sadece konsorsiyum oluşturulmaya çalışılmış. 5 yıl sonra, Buca Metrosu kullanılacağı söylenmiş. Bunun olamayacağı da ortaya çıkmış oluyor. Narlıdere metrosu için yaklaşık 169 milyon harcanmış, tramvay için 72 milyon harcanmış, yani 240 milyon civarında bir rakam harcanış. Muhtelif yatırımlar için 200 milyon. asfalt yapımı için 300-400 milyon civarında para harcanmış. Alt ve üst geçitler için 425 milyon, Alsancak, Karşıyaka, Basmane’de trafiği yerin altına almak için 425 bin lira, bağlantı yolları için 14 milyon lira, yaklaşık 800 milyon gibi bir rakam çıkıyor. Bu da bütçenin yüzde 15’i yapar. İzmir’in sorunlarını ilgilendiren çözüm odaklı yatırım miktarınız 1 milyon lira” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR’E YENİ BİR MAZERET LAZIMDI”
Büyükşehir Belediyesi yatırımsal anlamda bugüne kadar, az önce saydığım benzer yatırımların yapılamaması noktasında sürekli mazeret ortaya koyan bir kuruluş haline geldi. Yakın zaman kadar, bu yatırımları yapmak istediğini fakat Merkezi hükümetin bu konuda engel olduğunu söylüyor, algı yaratıyordu. Artık bunun karşılığını olmadığını herkes biliyor. Bu yıl başka bir mazeret ortaya koyulması gerekiyordu. O da Kovid-19 salgını, evet bu bir sorun ama gerçekten salgın nedeniyle Büyükşehir yatırımları yapamadı mı, bu soruyu sormamız lazım. Yatırımları tek tek incelediğimizde altyapıya bakalım. Akla gelen trafik. İzmirlileri hayattan bıktıran trafik sorunu. Geçen faaliyet raporu konuşmalarında da başkan ‘dünyanın her yerinde trafik var’ demişti. Sabah ya da akşam İzmir’de bir noktadan bir noktaya gidebilmekte ciddi mağduriyetler yaşıyoruz. Bazen sabah kalktığımızda trafik nedeni, Kovid, bazen yağmur, bazen kaza, bazen de başka gerekçeler oluyor. Trafiğin nedeni size göre hiçbir zaman İzmir Büyükşehir Belediyesi olmuyor. Trafik sorununu çözmek için yeni yollar yapmanız, mevcut yolları düzenlemeniz, Yeni yolları geçtik, raylı sistemlerle ilgili Narlıdere metrosu var, bu da 5 yıl öncenin projesiydi. Mevcut yolların bakım onarımını dahi yapamadınız. Bunu İzmirliler de söylüyor. Genel Başkanınız Sayın Kılıçdaroğlu’na söylüyor.

“TAKUR TUKUR BELEDİYECEİLİK”
AK Partili Hızal, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tıkır tıkır değil takur tukur çalıştığını ifade ederek, “Bir İzmirli hemşeriniz, ‘Yaklaşık 25 yıldır bu kenti siz yönetiyorsunuz, biz arabayla bu yolarda gidemiyoruz’ dedi. Yani tıkır tıkır belediyecilik takur tukur belediyeciliğe dönüyor. 2020 yılında planladığınız 2 milyon ton asfalt yapım hedefi, 929 bin tonda kaldı. Başarılı bir belediyecilik önceki yıldan daha fazla hedeflere ulaşmakla olur. Bornova, Buca ve Garaj arasındaki bağlantı yolları ve tünelleri yapım hedefi yüzde 22 ama yapılan sıfır. Bazı arkadaşlar, ‘İş tasfiye edildi, şirket kaçtı, bunun sebebi de hükümet’ diyecekler. Aradan 3-4 yıl geçti, birinin ihalesi yeni yapıldı diğerinin ihalesi daha yapılmış değil. Peki, İzbeton ne iş yapar? Maden bu yolu şirket yapamadı, ihale tasfiye edildi, İzbeton milyarlarca bütçesiyle sadece 5 kaldırım yapımıyla mı yılı kapatmak durumunda? Bu yıl, o yola harcanan para 14 milyon, o yolun maliyeti 700 milyon, yılda 14 milyon harcarsanız 50 yılda o yolu bitirirsiniz. Büyükşehir, trafik sorununu ortadan kaldırmak adına gerekli hassasiyeti ortaya koyamadı, vaatler de ortada yok. Dahiyane bir fikirle, dahiyane bir iş yaptı. Altınyolu hepimiz biliyoruz, buradaki trafik sorununu çözmek için şeritlerin saatlerini değiştirdi ve yola çekici koydu” açıklamasında bulundu.

“BÜYÜKŞEHİR, KENDİ EVİNİN DÖNÜŞÜMÜNÜ YAPAMADI”
Hızal sözlerini şöyle sürdürdü;
Altyapı… İzmir’in bir deprem gerçeği var. Bunun sizler tarafından tam manasıyla anlaşılması 30 Ekim’den sonra oldu. İzmir’de 30 Ekim’den önce de yapı stoku sorunu vardı, çarpık yapılaşma ve fay hatları vardı. Hiçbir şey değişmedi esasında. Evet bazı hususlarda geç kaldınız. İzmir’de planlama sorunu var. İzmir kocaman plansız bir şehir. İzmir plansız bir şehir olduğu için gelişme etkileniyor. Bunun müsebbibi İmar Barışı falan değil. Bunun müsebbibi 25 yıldır bu şehri yöneten yöneticiler ve sizlersiniz. Deprem sonrasında birtakım kentsel dönüşüm faaliyetlerini faaliyete soktuğunuz görüyoruz. Ama bugüne kadar yapmanız gereken kentsel dönüşümün yüzde 6’sını yapabildiniz. Yani kentsel dönüşümle ilgili performansınız da orta. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İBB binası konusunda bu ciddi zafiyetler ortaya koyuyor. Yıkılacak mı, güçlendirilecek mi? Sorarlar, kendi evinin dönüşümünü bile yapamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşümde ne kadar başarılı olabilir?

EŞREFPAŞA ELEŞTİRİSİ
Eşrefpaşa Hastanesi… Bu hastanenin 2020 yılı bütçesi 83 milyon. Bu hastane, Covid-19 salgını döneminde bir kez gündeme geldi. Salgınla mücadele için değil, bir açılışla gündeme geldi. Bu hastanede bir yılda yatan yatılı hasta sayısı 2.6. 83 milyon bütçe ayrıcasınız ve bu hastane salgın günlerinde sadece bir duvar resminin açılışında gündeme gelecek. Bu kadar basit olmamalı.”

“BAŞKA BİR TARIM MÜMKÜN DEĞİL”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Başka bir tarım mümkün” sloganıyla başlattığı hareketi de eleştiren Hızal, “Bizce göstermelik olarak 500 hektar araziye buğday ekerek kahraman olamazsınız. Tarımla alakalı, başka bir tarım mümkün değil. Hayvan dağıtımı için de 0 bin hayvan dağıtımı planlanıp 631 hayvan dağıtımı yapılmış. Gerekçe olarak salgın gösterilmiş ama plan yapıldığında da salgın vardır. Tarım ve Daire Başkanlığı’nın başına bir sosyolog getirerek başka bir tarım mümkün olmuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kooperatiflere önem verdiğini söylüyor ve 156 milyonluk alım yapmış. Bu alımın yüzde 80’i iki ilçedeki 4 kooperatiften yapılmış. Diğer 28 ilçedeki kooperatiflerden yapılan alım ortada. Burada bir eşitlikten bahsedilemez” diye konuştu.

“90 DAKİKAMIZI GERİ VERİN”
Hızal, ESHOT 2002 Yılı Faaliyet Raporu’na ilişkin ise tek cümlelik bir eleştiri getirdi ve Evet ESHOT, salgından en çok etkilenen kurumlardan oldu. Biz bu konuda tek bir cümle söyleyeceğiz. 90 dakikamızı geri verin. 120 dakikaya çıkardık dediniz. Çünkü zam yaptınız. Tekrar tekrar söylüyoruz. 90 dakikamızı geri verin” dedi.

Hızal sözlerini şu şekilde sonlandırdı; “Biz bu faaliyet raporlarında maalesef başka bir İzmir göremedik. Bu yüzden faaliyet raporlarına ret oyu kullanacağız.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.