Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

İZMİR BAŞKA YERE BENZEMEZ

İZMİR BAŞKA YERE BENZEMEZ
445 views
31 Ekim 2018 - 8:21

Türkiye nüfusunun yüzde 5,3’ünün ikamet ettiği İzmir, 4 milyon 279 bin 677 kişi ile en çok nüfusa sahip olan üçüncü il. Ve bu nüfus alınan göçlerle daha da artmaya devam ediyor. Ülkenin en fazla göç alan kenti İzmir’de, İstanbul ya da Ankara’da ki gibi hemşehrileşmiş semtler göremezsiniz, göç eden geldiği bölgeyi buraya taşıyamaz ancak kendisi İzmirli olur. İzmirlileşir. İzmir dönüştürülemez, İzmir’e dönüşülür. Zaten İzmir’i İzmir yapan budur.

İzmirli ve İzmir yaşayanları olarak yaşam kalitemizin giderek artmasını ve dolayısıyla daha mutlu bir kent olmayı istiyoruz. Biliyoruz ki İzmir’de yaşamak gerçek bir ayrıcalıktır. Biz bu ayrıcalığımızın devam etmesini istiyoruz. Bu nedenle yerel yönetimlerin yükü ağır. İzmirliler bireysel anlamda zaten bu yükün altına giriyor. Hem de seve seve. Çünkü ayrıcalıklı olduğunu biliyor. Bu yükü yöneticileri ile paylaşıyor.

İzmirlinin en sevdiğim yönü demokratik haklarının tam olarak idrakinde olmasıdır. Ona istemediğini ve beğenmediğini hiçbir şekilde dayatamazsınız. Demokrat olması ve bunun bilincinde olması, gerektiğinde istemediğini ya da beğenmediğini hızla değiştirebilecek bir güç veriyor İzmirliye. Bu nedenle yerel yöneticiler parti gücü ile değil ancak halk gücü ile seçilirler. Parti dayatması ile gelenleri ise bir sonraki dönemde göremezsiniz. İzmirli hak edene hakkını verir. Onu kandıramazsınız. Gözünü boyayamazsınız. İzmir’i hak etmeniz gerekir.

Yerel seçimlerin eşiğinde olduğumuz bu günlerde Yerel yönetim için birçok aday siyaset arenasına iniyor. Her aday kendisini anlatacak, İzmirliye kendisini sevdirecek ve kendisine inandıracak bir çabaya girecek. Mevcutta yönetici olanlarda bu arenada olacak, demokratik ve seviyeli bir süreç yaşanacak. Çünkü İzmir halkı erdemli, nazik ve hoş görülüdür. Bu nedenle bu süreç İzmir’e yakışır bir şekilde geçecek.

Ancak İzmirli bu arenada izleyecek, tartacak geçmişe bakacak ve değerlendirmesini yapacak. Hak edenler kazanacak. Geçmiş döneminde halkını mutlu etmeyi beceremeyen yönetici, parti gücüne güvenmesin. Çünkü İzmir başka yere benzemez.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.