Yerelin Sesi

İzmir Barosu’ndan ‘Etek boyu ölçen’ Hakime Tepki: “Savunmayı etkisizleştirme pratiğinin bir sonucudur”

İzmir Barosu’ndan ‘Etek boyu ölçen’ Hakime Tepki: “Savunmayı etkisizleştirme pratiğinin bir sonucudur”
31 Mayıs 2019 - 10:50

YERELİN SESİ/ ÖZEL HABER

İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi’nde dava dosyasıyla ilgilenmek yerine Avukat Tuğçe Çetin’in ‘etek boyu’yla ilgilenerek “Etek boyu 15 cm kısa” ifadelerini kullanan Hakim Mehmet Yoylu, ‘tedbiren’ görevinden uzaklaştırıldı. Ancak hakime olan tepkiler sürüyor. Biz de Yerelin Sesi Gazetesi olarak İzmir Barosu’ndan Kadın Avukatlara ve İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel’e görüşlerini sorduk.

Önceki gün İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi’nde yaşanan ‘etek boyu’ skandalına ilişkin görüşünü aldığımız İzmir Barosu ve Çocuk Hakları Merkezi YK Üyesi Av. Cansu Seçgin, kadınlara yönelik nefret ve ayrımcılığın son dönemlerde artış gösterdiğine dikkat çekerek, kadın avukatlar olarak artık hiçbir şeyin üstünü örtmediklerini, ses çıkardıklarını belirtti. Seçgin, “Söylenecek o kadar çok sey var ki, Bu kadar hukuksuzluğun, avukatlara saldırıların yanında, bir hakim tarafından önündeki dosyaya bakmak yerine, meslektaşlarımızın etek boyuna bakması en hafif tabiriyle terbiyesizliktir” ifadelerini kullandı.

AV. CANSU SEÇGİN

‘Hakim ve savcı alımlarında mesleki ilkelerin gözetilmediği anlaşılıyor’

Avukat Cansu Seçgin, böyle bir olayın yaşanmasında hakim ve savcı alımlarında, mesleki ilkelerin yeterince gözetilmediğinin anlaşıldığını belirtirken, “Adalet arayışı içinde çalışırken, var olan bir yasanın uygulanması için mücadele verirken, daha da geriye gidiyoruz. Bu olayın bu kadar aleni, etik kurallarına aykırı bir şekilde yaşanması, yargının ne kadar vasıfsız hale getirildiğinin göstergesidir” diye konuştu.

‘Tüm Devlet Erkanı Gerekeni Yapmalıdır’

İzmir Barosu üyesi, Kadın Hakları Danışma, Çocuk Hakları Merkezi YK Üyesi ve Hukuk Araştırmaları Merkezi YK Üyesi Avukat Gamze Adıgüzel ise, yaptığı açıklamada, kadınlara yönelik şiddetin evde, okulda, otobüste, işte ve adliyede hep var olduğuna dikkat çekerken, “En son İstanbul 2.İş Mahkemesi hakimi tarafından meslektaşımızın eteğine dair yapılan hadsiz beyan göstermektedir ki, tüm yurttaşlar arasında eşitliğin, adaletin ve güvenliğin sağlanması mevcut sistem içinde verilen dogmatik bilgilere dayalı eğitimle sağlanamamaktadır. Bizler eteği sebebiyle bir duruşma zaptına konu edilen meslektaşımız için birlik olurken aynı anda belki 5 belki 10 kadın kocasından şiddet gördü, yaralandı ya da öldürüldü.  Bugün karar mercii olan, adaleti ve güveni çoğaltmayı görev edinmiş yargı mensuplarının kadına karşı şiddette daha bilinçli mücadele göstermesi için tüm devlet erkanı tarafından gereken yapılmalıdır. Koruma kararlarını veren ve uygulayan, velayeti ve nafakayı tayin eden, her alanda mobbing ve ayrımcılığı tespit etmekle görevli yargıçların kadının psikolojik, maddi, fiziksel sömürüsü ve maruz kaldığı şiddet hakkında acilen bilinçlendirilmesi gerekmektedir” dedi.

AV. GAMZE ADIGÜZEL

İzmir Barosu Başkanı Yücel: “Savunmayı etkisizleştirme pratiğinin bir sonucu”

İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel, yaşanan olayın hiçbir şekilde kabulü olmadığını vurgularken, bu olayla yargının geldiği noktanın gözler önüne serildiğini söyledi. Tüm baroların anında ve birlikte tepkisiyle, söz konusu hakim hakkında soruşturma başlatıldığını belirten Yücel, “Bu olay avukatların duruşma salonlarından atılmasının, tutuklanmasının hatta cezalandırılmasının bir başka tezahürüdür. Savunmayı etkisizleştirme pratiğinin bir sonucudur. Avukatları istedikleri gibi dizayn edebileceklerini sanıyorlar ama bunun olamayacağını tepkilerle ortaya koyduk. Bunu münferit bir olay olarak göstermek doğru değil, başka biçimlerde kendisini gösteren bir tutum halini aldı. Temelinde de yargıyı işlevsizleştirmek yatıyor. Bu hakimin göreve dönmesi yaptığı tavra onay vermek olur, bunu kabullenmek mümkün değil. Süreci takip edeceğiz, bütün barolar olarak tepkimizi ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.

İZMİR BAROSU BAŞKANI
AV. ÖZKAN YÜCEL

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi