Yerelin Sesi

İzmir Barosu Eski Başkanı Aydın Özcan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin konuğu oldu

İzmir Barosu Eski Başkanı Aydın Özcan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin konuğu oldu
31 Mayıs 2019 - 8:27

İzmir Barosu Eski Başkanı Aydın Özcan, Atatürkçü Düşünce Derneği Karabağlar Şubesinin düzenlediği Eğitim Kolu toplantısına konuşmacı olarak katıldı.

Özcan, Baro Yönetiminin işleyişi ve örgütlenmesi hakkında bilgiler aktarırken Baronun çalışmaları, etkinlikleri hakkında da bilgilendirmede bulundu. Ayrıca güncel konular hakkında da görüşlerini açıkladı. 

Atatürkçü Düşünce Derneği Karabağlar şube Başkanı Gülten Irmak ve yönetim kurulu üyelerinin yanısıra çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte Özcan ayrıca;Avukatlık kanununa göre baroların, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumanın görevleri olduğuna dikkat çekti. Baroların Avukatlık kanunundan aldıkları yetki gereği mesleğin gelişmesi, avukatların müvekkilleri ve meslektaşları ile ilişkilerinde dürüstlüğü, güveni sağlamak, meslek düzenini ahlakını saygınlığını da korumak için mücadele eden meslek örgütü olduğunu belirtti.

İzmir Baro Başkanı olduğu dönemde yasalardan aldığı yetki ile Türkiye çapında kadın hakları ve çocuk hakları konusunda büyük mücadele verdiklerini, Adana Kozan’daki yurt yangını ve küçük çocuklara istismar davalarında baro olarak davalara müdahil olduklarını, Özge Can davasını ve diğer kadına yönelik şiddet taciz davalarına müdahil olarak katıldıklarını, çevre davalarında özellikle de foçada gemi sökümü için getirilen asbestli ve kaçak zehirli atık yüklü gemilerin iadesi için dökümünün durdurulması için mücadele edildiğini açıkladı ve verilen mücadeleleri hatırlattı.

İzmir Barosu olarak Atatürk’e hakaret edenlerle mücadele için önce Atatürk ve cumhuriyet devrimleri komisyonunu sonrasında bunu Atatürk merkezi haline getirdiklerini ve Türkiye çapında Atatürk’e hakaret edenlere karşı yapılan şikayetlerle büyük mücadele başlatıldığını ve büyük bir mücadeleye tüm baroların katıldığını anlattı.

Programın ardından Atatürkçü Düşünce Derneği Karabağlar Şube Başkanı Gülten Irmak ve yönetim kurulu üyeleri Aydın Özcan’a etkinliğe katıldığı ve düşüncelerini paylaştığı için teşekkür etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi