Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

İZMİR AMERİKAN KOLEJİ ROBOTİKTE ŞAMPİYON OLDU

İZMİR AMERİKAN KOLEJİ ROBOTİKTE ŞAMPİYON OLDU
433 views
01 Kasım 2018 - 12:01

Özel İzmir Amerikan Koleji (ACI), Amerika’da 1992 yılından bu yana düzenlenen liselerarası robotik yarışması First RoboticsCompetitions’ın (FRC) TurkishOff-Season Turnuvası’ndaşampiyon oldu. Dünya genelinde 25 ülkeden robotun yarıştığı FRC Robotik Yarışması’nın Türkiye Off-Seasonayağında,ACI 35 Takımı’nın da içinde bulunduğu İzmir Bahçeşehir ve Eskişehir Gelişim Okullarından oluşan üçlü ittifakşampiyonluk kazandı.

 

İstanbul Ülker Arena’da düzenlenen liselerarası robotik yarışması First RoboticsCompetitions (FRC)TurkishOff-Season Turnuvası, İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere 14 farklı şehirden birçok liseli öğrenciyi bir araya getirdi. Takımlar halinde okullarını temsil eden gençler en iyi olabilmek için yarıştı.14 kişiden oluşan Özel İzmir Amerikan Koleji – First RoboticCompetition(FRC) Takımı ACI 35,birlikte yarıştığı  İzmir Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi ve Eskişehir Gelişim Okulları ile şampiyonluk sevinci yaşadı.

YAZ TATİLİNDE DE ÇALIŞTILAR

ACI 35 Takımı, yaz tatili boyunca Google Hangouts üzerinden video konferans toplantıları yaparak yarışmaya hazırlandı ve robot tasarımına devam etti. Yarışmaya bir hafta kala özellikle son üç günde robotu tamamlayan ve bu nedenle robota “3 days” adını veren ACI 35 Takımı, İstanbul’daki yarışmada, 64 takım arasında takım yarışlarında birinci olma başarısını gösterdi.

HER MAÇI KAZANDILAR

ACI 35 Takımı’nın teknik kaptanı 10.sınıf öğrencisi Arif Kerem Dayı, şu bilgileri verdi: “FRC yarışmalarında, ön eleme maçları ve elemelerde başarı elde eden takımlar, kendilerinin dışında 2 takımla daha ittifak kuruyor. Bu ittifaka ait 3 robot, rakip ittifaktaki 3 robotla yarışarak puan topluyor. ACI 35 Takımı olarak, 8 ittifakın kalabildiği play-offlara,İzmir Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi ve Eskişehir Gelişim Okulları’nın takımlarıyla ittifak kurup devam ettik.Yarışmada, her maçı kazanıp şampiyonlukla ayrıldık. Hedefimiz önümüzdeki turnuvaları da kazanarak ülkemizi, geçen yıl olduğu gibi, yine yurt dışında temsil edebilmek.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.