Yerelin Sesi

İYİ GÜNDE DE KÖTÜ GÜNDE DE VATANDAŞIN YANINDA

İYİ GÜNDE DE KÖTÜ GÜNDE DE VATANDAŞIN YANINDA
17 Aralık 2018 - 8:36

İyi günde de kötü günde de vatandaşın yanında 

Bornova Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla Türkiye’ye örnek olacak uygulamaları ve projeleri hayata geçirdi. Geçen 4.5 yıllık süre içinde kurduğu Dost Market’in şube sayısını 4’e çıkaran Bornova Belediyesi, üniversite öğrencilerine Dost Kart’la, engellilere onlara özel araç destekleriyle, ihtiyaç sahiplerine giysi bankası, paylaşım noktaları, toplu sünnetlerle destek oldu. İyi birer lise ve üniveresiteye gitmek isteyen gençlere BELGEM’le eğitim desteği veren Bornova Belediyesi, sosyal sorumluluk projeleriyle asker ailelerinden engelliler ve ailelerine, hastalardan yaşlılara kadar pek çok kesimin yanında yer aldı.

Bornova Belediyesi, geçen 4.5 yıllık süre içinde sosyal destek projeleriyle engellilerden hasta ve yaşlılara, geçim sıkıntısı çekenlerden, cebinde harçlık olmayan üniversite öğrencilerine dezavantajlı durumdaki pek çok kesimin en büyük destekçisi oldu.

Gençlik Merkezi’nde Ücretsiz Yemek

Dost Kart’la, ailelerinden aldıkları parayı barınma, giyinme, okul masrafları ve gıda gereksinimlerine yetirmeye çalışan üniversite öğrencilerinin yardımına koşan Bornova Belediyesi, hem Gençlik Merkezi’nde ücretsiz yemek, internet, çamaşır yıkama gibi hizmetler verdi hem de esnaftan indirimli alışveriş yapmalarını sağlayan sistemi kurdu. Dost Kart sahibi üniversite öğrencilerine Bornova Belediyesi’nin sahibi olduğu kafeteryalarda esnek zamanlı iş imkanı da sunan Bornova Belediyesi, başka kentlerden çocuklarını İzmir’e okumaya gönderen ailelerin en büyük destekçisi oldu. 4.5 yıllık sürede Gençlik Merkezi’nden hizmetlerinden toplam 22 bin 501 öğrenci yararlandı.

Dost Marketten 5740 aile yararlanıyor 

Bornova Belediyesi, daha önce erzak kolileriyle yapılan yardımları Dost Market’i kurarak sistemli bir hale getirdi. 2014 yılında 1500 kişiyle başlayan Dost Market’in üye sayısı 5 bin 740’a, şube sayısı da 4’e çıktı. Dost Market buluşmalarıyla verilen hizmetin kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar da yapan Bornova Belediyesi, bu hizmetten yararlanacak ihtiyaç sahiplerini sosyologlar tarafından birebir yapılan görüşmelerle desteklenen incelemelerin ardından her partiden üyenin bulunduğu komisyonun onayıyla belirliyor.

Bornova Belediyesi geçtiğimiz 4.5 yıllık süre içinde tam 18 bin 497 kişiye giysi yardımı yaptı. Engelli nakil aracı 30 bin 484 kez engellilerin hastane ve sosyal etkinliklere taşınması için kullanıldı. İkram aracıyla Bornovalıların acı günlerinden zor zamanlarına hep yanında olan Bornova Belediyesi, 1388 asker ailesine evlatları askerdeyken nakdi para yardımında bulundu. Toplu düğünlerle 828 çocuğu sünnet ettilen Bornova Belediyesi, 223 bin 800 kişiye iftar yemeği verdi. 733 engelliye tıbbi araç başta olmak üzere çeşitli yardımlar yapılırken, 906 kişiye 5 bin 636 hasta alt bezi verildi. 

Bornova’nın 5 farklı noktasında kurulan paylaşım noktaları giysilerin yanısıra ihtiyaç fazlası giysi ve kitapların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına da aracılık etti. Bornova Belediyesi, doğal afetlere maruz kalan ailelere de yardımlarını ulaştırdı. Bornova Belediyesi pek çok farklı konuda düzenlenen 302 sosyal sorumluluk etkinliğiyle, 124 bin 544 kişiye ulaştı. Bu etkinliklerle toplumun dezavantajlı kesimlerle dayanışmasına aracılık edildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi