Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

İşte Çarpışma Anı Videosu

İşte Çarpışma Anı Videosu
3.011 views
14 Ağustos 2020 - 14:43

Ege Kaynıyor: Yunan Ordusu Askeri Plan Sundu

Akdeniz’de arama çalışmaları yapacak olan Oruç Reis gemisinin Yunan Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş gemileri tarafından durdurulmak istenmesi üzerine araya giren Kemal Reis savaş gemisi , Yunan Limnos savaş gemisiyle birbirine sürtünmüştü. Yunan makamları Limnos’un hiç bir hasar almadığını iddia etse de olayın ardından gemi aldığı hasar nedeniyle limana çekilirken Kemal Reis ise görevine devam etti. Sosyal medyada yer alan bir videoda ise 2 geminin birbirine sürtünmesi ve Limnos gemisinin ön tarafından yara aldığı açıkça görülüyor.

YouTube video

Yaşananlar Yunan tarafında da öfkeye neden oldu. Yunanistan’da yayınlanan bir basın kuruluşuna konuşan emekli general Constantine Guinness, Akdeniz’de yaşanan gerginliği değerlendirdi. İki ülke askeri güçlerinin konuşlandırıldığı alanlarda kaza riskinin her zaman olabileceğini söyleyen Guinness, “Edindiğim bilgilere göre, tüm seçenekler masada. Yunan Silahlı Kuvvetleri, her duruma karşı hazırlıklı ve hükümete askeri seçimleri de sundu” dedi.

“GEÇMİŞTEKİ HATALARI TEKRAR ETMEYELİM”

Yunanistan’da yayınlanan President isimli medya kuruluşuna konuşan emekli general Constantine Guinness, hükümetin Türkiye’nin tavrını uluslararası bir mesele olarak vurgulama girişiminde olduğunu belirtti. Yunan Başbakanının iki ülke kuvvetlerinin konuşlandırıldığı bölgedeki kaza riskine yönelik yaklaşımları kabul ettiğini belirten General Guinness, “Aynı zamanda, Türk provokasyonunu sınırlamak ve olası bir provakasyonda meydana gelebilecek bir kazayı yönetmek de son derece önemli. Yunanistan ne baskıya boyun eğmeli ne de geçmişteki hatalarını tekrar etmeli” dedi.

Bedelini ağır ödediler: Yunan fırkateyni Limnos bu hale geldi

SEÇENEKLER SUNULDU

Her halükarda, Türkiye’nin gerilime devam edeceğini aktaran Constantine Guinness, “Oruç Reis gemisi Deniz Kanunu hükümlerinin ötesinde hareket ettiği için önlenmesi gerekiyor. Yunanistan Silahlı Kuvvetleri kritik bir durumu yönetmeye hazırdır. Silahlı Kuvvetler her durumda, hükümete askeri stratejik seçimler sundu ve ona ulusal çıkarları desteklemek ve ulusal hedeflere ulaşmak için siyasi, diplomatik, ekonomik ve iletişim manevraları ve eylemi için fırsat veren koşullar yarattı” ifadelerini kullandı

TÜRK TARAFINDA ‘ORUÇ REİS’ İNCELEMESİ

Diğer yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi, Oruç Reis araştırma gemisine refakat eden askeri gemilerin komuta edildiği Donanma Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulunuyor. Milli Savunma Bakanı Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Donanma Komutanlığına gelerek inceleme ve denetlemelerde bulunuyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.