Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

İstanbul Sözleşmesi Yaşatır

İstanbul Sözleşmesi Yaşatır
Çetin Karaşahin
Çetin Karaşahin( cettkarasahin@gmail.com )
221 views
18 Ağustos 2020 - 22:38

Haber-Fotoğraf : Çetin Karaşahin

İzmir Alsancak’ta, birçok kadın örgütü,siyasi parti, sendika, dernek,platform ve bağımsız kadınlar “ İstanbul Sözleşmesi yaşatır, vazgeçmiyoruz” sloganıyla toplandı.

İstanbul Sözleşmesi, yani Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi, 2014 yılında yürürlüğe girdi. Fakat uygulamaya geçilmeden Türkiye’nin sözleşmeden geri çekilmesi konuşuluyor.

Kadınları her türlü şiddete karşı korumayı, kadına karşı şiddeti ve hane içi şiddeti önlemeyi amaçlayan sözleşme, Türkiye dahil 40’ın üzerinde devlet tarafından imzalanmış uluslararası bir sözleşme… Taraf devletlere getirdiği yükümlülükler bakımından 4 ana eksende irdelenebilir : Şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, faillere yönelik etkili soruşturma, kovuşturma yürütülmesi ve kadına yönelik şiddeti uygulamaya yönelik politikalar izlenmesi için, taraf devletlerin gerekli yasal ve diğer tedbirleri alması.

Sözleşme, şiddeti “her türlü fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet eylemleri olarak” tanımlaması; toplumsal cinsiyeti tanıması, hane içi şiddeti “özel”den çıkararak müdahale edilebilir kılması, kadın kuruluşları ile iş birliği ön görmesi, “uzlaştırma” gibi alternatif hukuk yollarını yasaklaması bakımından önemli bir dayanak oluşturuyor.

İstanbul Sözleşmesi’nin acilen uygulanması talebi çerçevesinde bir araya gelen kadınlar, İzmir’de ortak mücadele ve bir dizi eylemlilikler düzenleme kararı aldılar.

“İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmak istenmesine karşı haklarımız ve hayatlarımız için bir araya geldik” diyen kadınlar, bu birlikteliğin “yeni katılımlara açık olduğunu” vurgularken, şiddete karşı mücadelede devlete ve ilgili kurumlara yükümlülükler getiren İstanbul Sözleşmesi’ni korumak, hayatlarımıza sahip çıkmak,bir kişi daha eksilmemek için”gelin hep birlikte olalım” diyerek kamuoyuna çağrı yaptı.

Açık hava toplantısı; konuşmacı temenni, önerileri sonrası şarkı ve türküler eşliğinde son buldu.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.