Yerelin Sesi

İstanbul sözleşmesi yaşatır!

İstanbul sözleşmesi yaşatır!
389 views
22 Temmuz 2020 - 23:21

İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!

 

İzmir Barosu, kadın cinayetleri ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara karşı basın açıklaması düzenledi.

İzmir Barosu önünde kurulu olan Özgür Kürsü’de gerçekleştirilen basın açıklamasına avukatlar, Emek ve Demokrasi Güçleri ile yurttaşlar katıldı. “Kadınları değil failleri yargıla” , “Katledilen kadınlar isyanımızdır” sloganlarının atıldığı açıklamayı İzmir Barosu Genel Sekreteri Av. Perihan Çağrışım Kayadelen okudu.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in cansız bedeni, kaybolduğu 16 Temmuz’dan 4 gün sonra ormanda bir varil içinde betonlanmış olarak bulundu. Oysa, Pınar bulunmalı, tıpkı ismi gibi hayata can katmalı ve korkularımızı boşa çıkarmalı diye umut ediyorduk hepimiz. Olmadı, olamadı ne yazık ki…

 

İstanbul Sözleşmesi’ne karşı dünyanın farklı yerlerinde tıpatıp aynı argümanları kullanarak saldırılıyor olması; mesela, Orta Avrupa’daki muhafazakâr Hristiyanlar ile aynı dili kullanmanız, konunun “yerli ve milli” olmakla ya da “bizim değerlerimiz” ile ilgili olmadığını, birleştiğiniz tek şeyin kadın düşmanlığı olduğunu kanıtlamıyor mu?

Görünen odur ki; iktidar ve onun koltuğuna yaslananların bugün, “batının bizi denetlemesinin önünü açıyor” diyerek İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasını istemelerinin altında, kendi fail pozisyonlarını koruma saiki yatmaktadır. Kadın mezarlığınaönüşen bu ülkede mevcut kazanımlarımızın geri alınması demek, öldürülen kadınların anılarına saygısızlıktır. Fakat bilinmelidir ki; başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere hiçbir kazanımı geri vermemeye kararlıyız. Kadınlar yılmadan, geri adım atmadan, bıkmadan, usanmadan kazanılmış haklarını savunmaya devam edecekler.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.