İstanbul Seçimleri Ülke Gündemine Oturdu - Yerelin SesiYerelin Sesi

28 Kasım 2021 - 18:24

İstanbul Seçimleri Ülke Gündemine Oturdu

İstanbul Seçimleri Ülke Gündemine Oturdu
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2019 - 16:44

344 views
reklam

İşte, İzmirli Siyasetçilerin YSK Karanına ve İstanbul Seçimine Dair Görüşleri

AK Parti ve MHP’nin İstanbul’daki seçimlerin iptaline ilişkin YSK’ya yaptığı başvuru dün kabul edildi. YSK’dan 7’ye 4 oyla çıkan ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin tekrarı’ kararı üzerine, Yerelin Sesi olarak ittifak kanatlarına YSK kararını ve seçimin tekrarlanmasına ilişkin düşüncelerini sorduk.

‘YSK’nın Kararı Ekonomiyi Olumsuz Etkiyecek’

CHP Bornova İlçe Başkanı Asım Güven YSK’nın kararına ilişkin yaptığı açıklamada bugün yapılacak olan grup toplantısına işaret ederken, CHP’nin tüm il ve ilçe örgütlerinde genel merkezden çıkacak karar ve tavırları tek bir vücut olarak savunacaklarını ekledi. Seçimlerin tekrarlanmasına yönelik ise “Kazandığımız seçime yine gireriz, halkımıza nasıl kazandığımızı tekrar anlatmak istiyoruz” dedi. Güven yaptığı açıklamada, “ Ortada seçilmiş, mazbatasını almış bir başkan var. Yargı eliyle bunun tekrarı kolay değildir, partimizin ve halkımızın vicdanı yaralandı. Hukuk devletine yakışmayan bir uygulama bu, sadece Türkiye’de değil Dünya’da da olumsuz etkileri oldu. Ekonomiyi de kötü etkileyeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

İYİ Parti Bornova İlçe Başkanı Mustafa Tabak ise, İstanbul için verilen kararın hukukun vazgeçilmez değerleriyle ne kadar örtüştüğünün tartışmalı olduğunu vurgularken, YSK tarafından verilen kararın halkın içine sinmediğini ekledi. Tabak, yeniden seçim kararı çıkmasına ilişkin ise, “Umarım alınan karar ve sandıktan çıkacak sonuç ülkemiz için iyi olur. Çünkü ekonomik açıdan çökmüş durumdayız. Zaten ekonomimiz pamuk ipliğine bağlı, çok güçlü bir ekonomiye sahip değiliz. Durum bu haldeyken tekrar seçim olması, bunun bedeli hepimizin üzerinden çıkıyor. Ülkemiz bu kadar kısa sürelerde seçime bütçe ayırabilecek bir güce sahip değiliz. Madem hukuk devletiyiz YSK da bu işin karar merciidir, kabul edilir edilmez, saygı duymak zorundayız. Sonuçları bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Vicdani olarak kabul edilemez’

YSK’dan çıkan karara yönelik, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin göstermiş olduğu hukuksal çerçeve içerisinde analiz edilmiş olsaydı kişisel düşüncem, bu seçim tekrarlanmazdı” diyen İYİ Parti Bornova İlçe Başkanı Mustafa Tabak, duruma ilişkin hukuksal anlamda bir takım soru işaretleri olduğuna dikkat çekti.  YSK’nın verdiği karara saygı duyduğunu, hukuksal anlamda kabul ettiklerini dile getiren Tabak, “Ancak Türk toplumunun vicdanında kabul edilebilir bir karar değildir” dedi. Tabak, İYİ Parti ve CHP’nin ittifakında herhangi bir sapma olmayacağını ve bu süreci de birlik halinde aşacaklarını vurguladı.

‘Beklediğimiz adalet yerini buldu’

AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat YSK’nın verdiği karar ile bekledikleri adaletin yerini bulduğunu belirtirken, “Muharrem İnce nasıl sonuçlandıysa, Ekrem İmamoğlu da öyle sonuçlanacak. Beklediğimiz adalet yerini buldu. Biz hukuki süreçte hakkımızı aradık” dedi.

MHP Bayraklı İlçe Başkanı Mehmet Aydın ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, YSK’nın vermiş olduğu kararı, beklediklerini ifade etti. Aydın, “Hak yerini buldu, şaibeli bir seçimdi. Yenilenecek olan seçimin süreci daha ciddi olacak. Sonuç ne çıkarsa çıksın kabulümüzdür. AK Parti’ye bu süreçte tam desteğimiz devam edecek. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli, ittifakımız için “Pazara kadar değil, mezara kadar” demişti, biz de bu söze uyarız. Türkiye ve İstanbul için hayırlısı olsun” diye konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.