Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

İşler: Otellerimiz Sağlıkçıların Emrinde

İşler: Otellerimiz Sağlıkçıların Emrinde
314 views
30 Mart 2020 - 10:51

İşler: Otellerimiz Sağlıkçıların Emrinde

 

İzmirli turizmciler, gerekli önlemlerin alınması, donanımın sağlanması ve eğitimlerin verilmesi durumunda tesislerini sağlık çalışanlarına seve seve açacaklarını söyledi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Tesislerimiz, yeni tip koronavirüs salgınıyla savaşta ön saflarda mücadele eden sağlık ordusunun emrinde” dedi.

Hızla yayılarak neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanları, virüsü yakınlarına bulaştırma endişesiyle evine gitmek yerine bir konaklama tesisinde kalmak isteyebiliyor. Kimi sağlık çalışanları, işyerine gidiş gelişlerde kolaylık sağladığı için çalıştığı sağlık kurumuna yakın tesislerde konaklamayı tercih edebiliyor.

HENÜZ TALEP GELMEDİ
İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü ile iletişim halinde olduklarını belirten Başkan İşer, bugüne kadar kendilerine böyle bir talebin gelmediğini söyledi. İşler, biri Ege Üniversitesi kampüsüne yakın bölgede, ikisi Konak ilçesinde olmak üzere üç otelin talep gelmesi durumunda sağlık çalışanlarına hizmet vermeye hazır olduğunu dile getirdi.

“KORKUP GELMEYEBİLİRLER”
Virüsle, enfeksiyonla, salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarının otellerde normal bir misafir gibi ağırlanamayacağını belirten Mehmet İşler, yetişmiş otel personelinin bu konuda deneyim sahibi olmadığını söyledi. İşler, “Şu an tesislerimiz kapalı. Müşteri yok, odalar boş, personel evinde. Tesislerimizde yalnızca güvenlik personeli görev yapıyor. Evde kalmaları önerilen çalışanlarımız pek çokları gibi korku ve tedirginlik içinde. Çağırdığımızda korkup gelmek istemeyebilirler. Onları zorla getirtemeyiz, buna gücümüz yetmez” dedi.

“NASIL DAVRANACAĞIMIZI BİLMİYORUZ”
Tesislerin kapılarının sağlık çalışanlarına açılmasının fiziki önlemlerin alınması, özel giysiler ve donanımın sağlanması, görevlendirilecek personele gerekli eğitimin verilmesiyle anlamlı olacağını belirten Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pandemi konusuyla ilk kez karşılaşıyoruz. Otel personeli kişisel güvenliğini nasıl sağlayacağını ve sağlığını koruyacağını bilmiyor. Enfeksiyonla mücadele ve virüse karşı otelde ne tür önlemler alınacağı, kat temizlik hizmetlerinde, oda servisinde hangi ekipmanın ve malzemenin kullanılacağı bilinmiyor. Otel personeline tümüyle virüsün kol gezdiği ortamda hizmet veren sağlık çalışanlarına en iyi hizmetin nasıl ve hangi koşullarda verileceğine ilişkin eğitim verilmesi gerekiyor.”

“HER KOŞULDA SAĞLIKÇILARIN HİZMETİNDEYİZ”
Ne koşulda olursa olsun, İzmir Valisi Sayın Erol Ayyıldız’ın başkanlığında oluşan il pandemi kurulundan talep edilmesi durumunda tesisleri sağlık çalışanlarının hizmetinde olacağını söyleyen İşler, “Tesislerimiz, yeni tip koronavirüs salgınıyla savaşta ön saflarda mücedele eden sağlık ordusunun emrindedir” dedi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.