Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

İnanç turizmine darbe…

İnanç turizmine darbe…
Orhan Beşikçi
Orhan Beşikçi( orhanbesikci@yerelinsesi.com )
1.860 views
27 Ağustos 2020 - 7:51

Yazar: Orhan BEŞİKÇİ

İnanç turizmine darbe…

Kubilay Mahallesi 1033 Sokak’ta bulunan yaklaşık 2 yıl önce defineciler tarafından tahrip edilen“Caferi Tayyar Uncu Hazretlerine ait olduğu savlanan ancak üzerinde şimdiye kadar araştırma yapılmamış türbenin son durumunu görmeğe gittim. Yanımda Kubilay Mahallesi Muhtarı Ünal Kalfa, Turist Rehberi Kemal Şendikici, Belgeselci Çetin Karaşahin dostlarım vardı. Daha önce de türbeyi birçok kez ziyaret etmiş sorunlarını dile getirmiştim. “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetinde olan türbenin, eklenti binalarıyla birlikte restore edilip, ziyarete açılmasını beklerken türbede define kazısı yapıldığı haberiyle sarsıldım.

Eskiden türbelerin türbedarları vardı, temizlik ve bakımı onlar tarafından yapılır ve korunurdu, bu kültür son yıllarda ortadan kalktı. Türbe girişindeki binada yaşayan ailenin kamulaştırılma sonrası evlerini boşaltmasıyla türbe sahipsiz kaldı… Yüzyıllardır İzmirlilerin dua edip saygı gösterdiği türbenin sahipsizliğini fırsat bilenler, mezarları acımasızca kazıp arkalarında derin tehlikeli çukurlar bırakmışlar. Çevredeki komşulara; türbe kazılırken ses duymadınız mı diye sordum. Ses duymuşlar ancak defineciler içeride tamirat yapıyoruz diye onları kandırıp, kazıdan çıkardıkları onlarca metre küp toprağı türbenin avlusuna ve medrese yapısı olma ihtimali olan çatısı çökmüş binanın içersine atmışlar. Türbe içersinde karşımıza çıkan insan kemiklerinin açıkta durmasından “Yusuf bin Ali Çelebi’ye” ait mezar taşıyla birlikte diğer mezar taşlarının gelişi güzel bir kenara atılmasından duyduğum üzüntü ve şaşkınlığı anlatamam. İzmir’de Türbe sayısı çok fazla değil, İplikçi İsmail Dede türbesi de geçen yıllarda acımasızca tahrip edilmişti.

Kubilay Mahallesi’nde 4 dönem Muhtarlık yapan Ünal Kalfa “doğup büyüdüğüm mahallemde mezarlara karşı böylesine bir saygısızlığın yapıldığını görmedim derken üzgündü. Manevi değerlere yapılan saldırıyla oluşan define çukurlarının bir an önce kapatılıp, kazı sırasında ortaya çıkan toprağın ve geçmiş dönemlere ait işlenmiş mermer parçalarının uzmanlar tarafından incelenmesi gerekiyor. Türbenin acilen restore edilip koruma altına alınması için ilgili kurumları göreve davet ediyorum. UNESCO Dünya Miras Listesi adayı olan İzmir’e yakışmayan görüntüler dilerim son bulur.

Türbeyi bu hale getiren vicdan ve merhamet yoksunlarına söyleyecek sözüm yok… Mezar taşlarının Türkçe çevirisini yapan Tarihçi M. Uğur Sarıoğlu’na teşekkür ederim.

Fotoğraf: Atilla Özdemir

Fotoğraf: Çetin Karaşahin

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.