Yerelin Sesi

İlçe ‘Slow’ Ama İnşaatlar Tam Gaz

İlçe ‘Slow’ Ama İnşaatlar Tam Gaz
07 Temmuz 2020 - 14:41

İlçe ‘Slow’ Ama İnşaatlar Tam Gaz

 

Haber: Mustafa OĞUZ

Türkiye’nin ilk Citta Slow (Yavaş Kent) ünvanına sahip olan İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı turizmi cenneti Sığacık, bakir güzelliğini hızla kaybetmeye başladı. Tarihi Sığacık Kalesi içindeki tarihi evler, adeta Rodos’u hatırlatırken yapılan yeni inşaatlar ise beldenin silüetini ve doğal güzelliğini bozuyor. Diğer yandan Sığacık körfezine bakan rüzgar enerji santralleri de (RES), beldenin estetiğini olumsuz etkiliyor.

Sakin kent imajıyla marka haline gelen İzmir’in şirin ilçesi Sığacık iki farklı yüzüyle dikkat çekmeye başladı. Özellikle kale içindeki dar sokaklarında duvarları begonviller sararken, resimlerle süslü duvarları birbirinden güzel tasarımlı butik otel kafe, el sanatları ürünleri satan işyerleri masalımsı bir görüntü ortaya koyuyor.

Diğer yandan Sığacık’ı çevreleyen tepelerde dikkat çeken inşaat çalışmaları ve beldeyi kuşatan RES’ler bu güzelliğe tezat teşkil ediyor. Bölge esanfı ve vatandaşlar, yapılaşmanın böyle devam etmesi halinde Sığacık’ın da Alaçatı, Bodrum gibi keşmekeş bir yapıya bürüneceğini söyledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.