Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

İhracatçılar, Trump’a Anayasa’yı Hatırlattı 

İhracatçılar, Trump’a Anayasa’yı Hatırlattı 
263 views
17 Temmuz 2020 - 17:03

İhracatçılar, Trump’a Anayasa’yı Hatırlattı 

ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi, Başkanı Donald Trump’ın 2018’de Türkiye’den ithal edilen çeliğin ek gümrük vergisi oranını yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltme kararının anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, “Mahkeme kararında, Türkiye’den ithal edilen çelik ürünleri üzerindeki gümrük tarifesi oranının iki katına çıkarılma kararının usul bakımından eksik olduğu ve anayasanın eşit koruma garantisini ihlal edildiği belirtildi” dedi.

Trump’ın kararının Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına da aykırı olduğunu belirten Ertan, mahkeme kararında Türkiye’den ithal edilen çelik ürünleri üzerindeki gümrük tarifesi oranının iki katına çıkarılmasının usul bakımından eksik olduğu ve anayasanın eşit koruma garantisini ihlal edildiğinin belirtildiğini kaydetti. Çıkan sonucun Türkiye’nin lehine olduğunu vurgulayan Ertan, “Diğer ülkelerle eşit şartlarda rekabet ortamının oluşması neticesinde iyiye doğru bir gidişin başladığını görüyoruz. Bu iyiye gidişin yerini bundan daha olumlu gelişmelere bırakıp, ikili ticaretin önündeki tüm engellerin kaldırılması beklentimizdir” diye konuştu.

MAĞDURİYETİMİZ GİDERİLMELİ

ABD ile ikili ticaretin önüne konulan engellerin sadece Türk firmalarını değil aynı zamanda Türk çelik ürünlerini kullanan ABD firmalarını da etkilediğini altını çizdi. Ertan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz ekonomik savaştan değil, küresel ticarette adil ve sürdürülebilir bir sistemden yanayız. Korumacılık önlemleri adı altında yapılan bu hak ihlaline tepkisiz kalmamız düşünülemezdi. 2017’de ABD’ye 1 milyar 115 milyon dolar, 2018’de 896 milyon dolar, 2019’da ise 271 milyon dolar çelik ihracatı gerçekleştirdik. 2017’den 2019’a kadar olan dönemde çelik ihracatımız değer bazında yüzde 75’lik kayba uğradı. 2020 yılının  İlk 6 aylık döneminde ise çelik ihracatımız 214 milyon dolar olarak gerçekleşti. Hem ithalatçılar hem ihracatçılar olarak bu mağduriyetin giderilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.