Yerelin Sesi

İDADİK’ten 18.Bozdağ Kış Şenliği

İDADİK’ten 18.Bozdağ Kış Şenliği
1.000 views
07 Şubat 2019 - 15:24

İDADİK’ten 18.Bozdağ Kış Şenliği

 

İDADİK (İzmir Dağcılık Ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü) geleneksel olarak düzenledikleri “Kış Dağcılık Şenliği” ni bu yıl ”DÜRDANE SERİNGEÇ” adına anma faaliyeti olarak gerçekleştirecek.

İlki 15-17 Şubat 2002 tarihinde İzmir ve Türkiye çapında çeşitli dağcılık kulüplerinden 70 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen İDADİK BOZDAĞ KIŞ DAĞCILIK ŞENLİĞİ‘nin bu yıl 18. si gerçekleştirilecek.

İzmir’in Ödemiş ilçesinde bulunan Bozdağ’da 2015 yılına kadar hava ve zemin koşulları uygun olduğunda 4 değişik (Kuzeybatı Sırtı, Dik deresi, Batı Kar Kulvarı ve Klasik Rota) rotadan zirve çıkışları gerçekleştirilmiştir.

Klasik rota hariç diğer rotalar çığ riski taşıdığından bu rotalarda yeterli eğitimi almış ve gerekli donanıma sahip dağcıların Rota rehberinin de onayıyla sporcuların çıkışlarına izin verilmekteydi. Klasik Rotada ise Kış temel eğitimlerini almış ve gerekli ve zorunlu donanımları olan (Kazma-Krampon-Kask) sporcular yine rehberlerin onayıyla zirve çıkışı yapabilmekteydi.

2015 yılında yaşanan Dürdane Seringeç’in hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan talihsiz kaza ve çığ düşmeleri sonucunda, Bozdağ’da kış etkinlikleri tamamen yasaklandı. Halen İDADİK tarafından yapılan çeşitli girişimlerle hava koşulları uygun olduğunda klasik rotadan zirve çıkışı yapılabilmesi için izi alınmaya çalışılmakta.

 

Bu yıl 09-10 Şubat 2019 tarihide Bozdağ’da yapılacak olan şenlik DÜRDANE SERİNGEÇ ANMA ETKİNLİĞİ olarak gerçekleştirilecek.

İDADİK Kış Şenliği Programı:

09 Şubat Cumartesi
08:30 Alsancak Stadyumundan Ödemiş-Bozdağ mahallesine hareket
11:00 Tüm grupların Dürdane SERİNGEÇ anısına yürüyüşü
14:00 Dürdane SERİNGEÇ anısına lokma dağıtılması
16:00 Açılış ve Anma Toplantısı
19:00 Akşam yemeği ikramı

10 Şubat Pazar
14:00 İzmir’e dönüş yapılacak.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.