Yerelin Sesi

‘Huysuz Virjin’ Seyfi Dursunoğlu’nu Kaybettik

‘Huysuz Virjin’ Seyfi Dursunoğlu’nu Kaybettik
676 views
17 Temmuz 2020 - 22:25

‘Huysuz Virjin’ Seyfi Dursunoğlu’nu Kaybettik

“Huysuz Virjin” ismiyme tanınan ve Türkiye’ye kahkahalara boğan Seyfi Dursunoğlu tedavi gördüğü hastanede 87 yaşında yaşamını yitirdi. Yaklaşık 15 gündür tedavi altında olan Dursunoğlu’nun 3 önce yoğun bakıma alındığını öğrenildi.

Huysuz Virjin karakterine hayat veren usta sanatçı, bu ismin ortaya çıkışını, “Virjin’ adını ünlü kantocu ‘Minyon Virjin’den aldım. Ramazan eğlencesini yönetirken bana “Ay ne huysuzsun hiçbir şey beğenmiyorsun” diyorlardı. Çalıştığım arkadaşlar “Virjin’in başına ‘Huysuz’ koy” dediler, böylece Huysuz Virjin oldum” diye anlatmıştı.

KİMDİR?

Seyfi Dursunoğlu, 1 Ekim 1932 tarihinde Trabzon’da doğdu. Aslen Bayburtludur. Küçük yaşta 1938’de İstanbul’a geldi. İlkokuldan sonra hep yatılı okudu. Deniz Lisesi’ni bitirdikten sonra İngiliz Filolojisi bölümünde gördüğü eğitimi yarıda bırakarak Sosyal Sigortalar Kurumu’nda memur olarak çalışmaya başladı. 18 yıl SSK’da devlet memurluğu yaptıktan sonra işinden ayrıldı ve 1970’te Huysuz Virjin olarak sahneye çıkmaya başladı.

Her yıl İzmir Fuarı’nda sahneyi Türkiye’nin en büyük solistleriyle paylaştı. İzmir Fuarı’na gelen binlerce insan sayesinde, televizyona çıkmadı ama tüm Türkiye’de kendinden bahsettirdi. Seyfi Dursunoğlu, Huysuz Virjin tiplemesiyle kimsenin söyleyemediklerini söyleyecek güce ulaştı. Gerçekleri esprili bir tarzda ifade etmesi ve sahne şovlarıyla ünü dünyaya yayıldı.

2007 yılında Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK) tarafından programının yayınlandığı televizyon kanallarına dolaylı olarak baskı yapıldığı ve sansür uygulandığını gerekçe göstererek Huysuz Virjin’i artık canlandırmayacağını açıkladı. 2013 yılında Show TV’de yayınlanan sunuculuğunu Murat Başoğlu’nun yaptığı “Benzemez Kimse Sana” adlı yarışma programında Demet Akbağ, Erol Evgin ile birlikte jüri koltuğunda oturdu. Ancak program kısa bir süre sonra yayından kaldırıldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.