Yerelin Sesi

Her Yıl 4 Bin Kişiyi ‘Evde’ Kaybediyoruz

Her Yıl 4 Bin Kişiyi ‘Evde’ Kaybediyoruz
15 Haziran 2020 - 7:21

Her Yıl 4 Bin Kişiyi ‘Evde’ Kaybediyoruz

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İş Sağlığı ve Güvenliği Programı Öğretim Görevlisi Serkan Bolat, Türkiye’de her yıl 6 milyon ev kazasının meydana geldiğini ve bunların yaklaşık 4 bininin de ölümle sonuçlandığını belirtti. Bolat, “Düşme, boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması ve yanık gibi ölüm nedenleri ağırlıklı olarak banyo, mutfak ve bahçelerde yaşanıyor” dedi.

İEÜ Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Programı Öğretim Görevlisi Serkan Bolat, koronavirüs nedeniyle evde geçirilen sürenin arttığını vurgulayarak, basit önlemlerle ev kazaların önüne geçmenin mümkün olduğunu ifade etti. Banyo, mutfak ve bahçelerin en çok kaza yaşanan mekanlar olduğuna dikkat çekerek, tavsiyelerini 14 maddede sıralayan Bolat, “Karşılaştırma yapıldığında ev kazalarının sayısı, trafik kazasından daha fazla. Düşme, boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması ve yanıklar, evdeki başlıca yaralanma sebeplerimiz” diye konuştu.

YÜZDE 62 ARTIŞ OLDU
Bolat, “Ev kazaları; evin içerisinde, bahçesinde ya da çevresinde gerçekleşerek zarar veya yaralanmaya yol açan beklenmedik olaylar olarak tanımlanıyor. Ülkemizde, her yıl yaklaşık 6 milyona yakın kişi, ev kazasına uğruyor. Bu kazalarda, 3-4 bin arasında kişi yaşamını yitiriyor. Bu sayı, bazı yıllar daha da artabiliyor. En sık görülen ev kazaları arasında; düşmeler, boğulmalar, zehirlenmeler, elektrik çarpmaları, yanıklar ve kesiklere bağlı yaralanmalar yer alıyor. Evde en tehlikeli yerler ise mutfak, banyo ve bahçeler” ifadelerini kullandı.

KAZAYA KARŞI 14 ÖNERİ
1-Kaygan zeminler için tedbirler alınmalı. Kaymaz halı ve kilimler tercih edilmeli.
2-Banyo ve mutfaklarda ıslak zeminler çok tehlikeli. Özellikle banyolarda kaydırmaz ve havlu dokulu paspaslar kullanılmalı.
3-Kaza olma ihtimaline karşı banyo kapıları kilitlenmemeli.
4-Temizlik malzemeleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurulmalı.
5-Çocukların yutabileceği düğme, metal para gibi nesneler ortada bırakılmamalı.
6-Sıcak içecekler, çaydanlık gibi araçlar ile kibrit, çakmak, benzin gibi yanıcı ve tehlikeli maddeler, çocukların ulaşabileceği yerlerde tutulmalı.
7-Yürüme yolu üzerindeki küçük sehpa, aksesuar gibi eşyalar kaldırılmalı.
8-Elektrikli aletler ıslak zeminde çalıştırılmamalı.
9-Kullanılmadığı zamanlarda, elektrikli aletlerin fişleri prizden çıkarılmalı. Açık elektrik kablosu bırakılmamalı ve priz kapakları kullanılmalı.
10-Evde bulunan tüm ilaçlar, ecza dolabında ve çocukların kolayca erişemeyeceği bir yerde bulunmalı.
11-Merdivenler ve koridorlar iyi aydınlatılmalı.
12-Pencereler çocukların düşmelerini önleyecek şekilde olmalı.
13-Kaçak durumunda olası can kayıplarını önlemek için doğalgaz menfezleri kapatılmamalı.
14-Bahçede bulunan havuzların üstleri kapatılmalı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.