Yerelin Sesi

“Her Ay 42 Milyon TL Açık Vereceğiz”

“Her Ay 42 Milyon TL Açık Vereceğiz”
531 views
13 Temmuz 2020 - 12:35

“Her Ay 42 Milyon TL Açık Vereceğiz”

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, pandemi sürecinde vatandaşların gelirinin daha da düştüğünü ve emlak vergisi ödemelerinin azaldığını vurguladı. Bu azalmanın belediye gelirlerine de yansıdığını aktaran Başkan İduğ, “Vergilerin belli bir oranı belediye kalıyordu. Fakat vatandaşın ödeme sıkıntı yaşaması nedeniyle bizim de önümüzdeki yıl başına kadar her ay 42 milyon lira daha az gelir elde edeceğiz” dedi.

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, belediye başkanlığı döneminde hayata geçirdiği projeleri basınla paylaştı. Büyük Park içindeki Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Başkan İduğ, Merkezi hükümetten gelen gelirlerin de tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de düştüğünü sözlerine ekleyen Mustafa İduğ, “Biz bu yıl Mayıs ayından yıl sonuna kadar 42 milyon lira açık vereceğiz. Bu oran İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde ayda 150 milyon TL’yi bulacak. Bunun da nedeni, gelir azalmasından kaynaklanıyor. Bunu absorbe etmek için de kredi almak yerine tasarrufa yöneldik” ifadelerini kullandı.

“YÜZDE 20’SİNİ YAPTIK”

Seçim sürecindeki vaatlerin yüzde 20’sinin gerçekleştirildiğini aktaran İduğ, “Pandemi sürecindeki kriz belediyeciliği nedeniyle gelerlerimiz düştü ama 2021 yılında ilçemizin çok daha yüksek gelire sahip bir ilçe olacağına inanıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana da hiç kimseyi işten çıkarmadık. Seçimden 1 gün önce işe alınan 8  kişiye teşekkür ettik ama açıkta bırakmadık. Hepsini bir yerlere yerleştirdik” dedi.

“GELİRİN YÜZDE 60’I PERSONELE”

Finansal okur yazarlığının, aile yönetiminden devlet yönetimine kadar yaşamın her alanında yer alması gerektiğinin altını çizen İduğ şunları söyledi: “387 milyon liralık bütçesi olan belediyemizin yüzde 60’ı personel giderine harcanıyor. Geri kalan yüzde 35’lik kısım ile yatırım yapmak hayalciliktir. Göreve ilk geldiğimizde en büyük gidere sahip olan kalemlere baktık. Yıllık 36 milyon lira araç kirası ödemesi yaptığımızı gördük. Satın alma maliyetinin de aynı boyutta olduğunu görünce kiralamak yerine satın aldık. Kasada para yok ama bankadan kredi alarak bu işi yaptık.”

“HALKIN VE GENEL MERKEZİN İSTEĞİNE BAĞLI”

Bornova’ya 5 yıl görev yapmak için geldiğinin altını çizen Başkan Mustafa İduğ, “Önümüzdeki 4 yılda aynı şekilde çalışmak için geldik. İkinci veya üçüncü dönem ise halkın ve genel merkezin isteğiyle olur. Şimdiden önümüzdeki seçim süreçlerinde aday olup olmayacağımızı söylemek zor” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.