HENÜZ VAKİT VARKEN; GELECEK ELİMİZDE - Yerelin SesiYerelin Sesi

28 Kasım 2021 - 15:35

HENÜZ VAKİT VARKEN; GELECEK ELİMİZDE

HENÜZ VAKİT VARKEN; GELECEK ELİMİZDE
Son Güncelleme :

24 Nisan 2019 - 13:06

263 views
reklam

HENÜZ VAKİT VARKEN; GELECEK ELİMİZDE

Cahide Ahmet Dalyanoğlu Ortaokulu (CAD), doğaya, geleceğe, yavaş yavaş tükettiğimiz dünyaya dikkat çekmek üzere bir festival düzenliyor. Hersene teması değişen bu yıl yedincikez gerçekleştirilecek olan“Bilim ve Kitap Festivali” etkinlikleri ile dünyanın ve insanın geleceğine odaklanarak farkındalık yaratacak. İnsanın doğaya karşı sorumluluklarını tüm okul ve paydaşları ile birlikte bir görev olarak üstlenen Cahide Ahmet Dalyanoğlu Ortaokulu, “sevdiğimiz doğaya daha fazla sarılalım, çünkü insanın başka çaresi yok” diyecek.

İklim değişiklikleri, susuzluk, canlı türlerinin yokoluşuna seyirci kalmak istemeyen CAD, herkesi bilim, kültür, kitap, sanat ve sporla sevgiyle şimdi yeve geleceğe bakmaya, etkinlikleri destekleyip hep birlikte üretmeye, paylaşmaya davete diyor.

CAD,düzenlediği 7.Bilim ve Kitap Festivali’nde öğrenciler önceliğinde, öğretmenlervevelilerlebirliktebirdoğabilincifarkındalığıeldeetmeküzereyoğunlaştırılmışolarak; ‘Doğaya, iklim değişikliklerine ve gezegenimizin geleceğine odaklanacak. İnsanlık olarak pek de farkında olmaya çalışmadığımız bir alan olarak doğayı ‘insan’ın nasıl da yokettiğini ve insanın buna seyirci kaldığını’anlatacak.

Birbirinden renkli aktivitelerle süslü festivalde birbirinden değerli konuşmacıların ve sanatçıların olacağını söyleyen Okul Müdürü Fatih Kaya, “Küresel ısınmadan, çölleşen topraklarımıza, eriyip neredeyse tükenen buzullardan, atmosferde bir battaniye gibi üstümüzde gezinen sera gazından, koşacak kırları tükenen koklayacak çiçeği kalmamış şehrin insanlarından bahsedeceğiz. Geri dönüşümü, tükenen ormanları, pipet yutan balığı, boynuna poşet dolaşmış kaplumbağayı, midesinden onlarca plastik kapakçık anal batrosları konuşacağız. İçimiz acıyacak belki de ama‘Acırsa acısın içimiz, yeterki dünyanın geleceği yokolmasın’ diyeceğiz”açıklamasında bulundu.

Kaya, “Kendi çevremizide farkında kılmak için Festival Günü’nde yazdığımız en anlamlı mesajlar, çizip boyadığımız en etkili resimler ellerimizde ‘Doğa’ için yürüyeceğiz. Doğa yürüyüşümüze doğanın renklerini, geleceğe umudumuzu katacağız, sevgi ve umut katacağız, insanı doğanın yeniden dostu yapmak elimizde, henüz vakit varken; gelecek elimizde!…”dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.