Yerelin Sesi

HAYVANSEVER OLMAK

HAYVANSEVER OLMAK
Nuran Ergün
Nuran Ergün( nuranergunn@hotmail.com )
14 Kasım 2018 - 13:31

HAYVANSEVER OLMAK

Başka bir şeydir hayvansever olmak.

Yüreğinize bir kez düştüyse hayvan sevgisi, bir kez dokunduysanız size muhtaç bir canlının hayatına, sorgulamaya başlarsınız kendinizi, neden şimdiye kadar bakıp ta görmedim diye.

Görmeye başlarsınız artık. Yolda, arabada, her an her yerde karşınıza çıkmaya başlar o masum canlılar. Gözlerine bakmadan, başını okşamadan geçemez olursunuz. Umurunuzda olmaz kirli oluşları, aldırmazsınız çevrenizdeki insanların bakışlarına. Gözleriyle ve beden dilleriyle konuşarak anlatırlar size aç, susuz ve hasta olduklarını. Çantanızda, arabanızda mamalar, göz damlası ve merhemlerle dolaşmaya başlarsınız artık. Önceleri özel veteriner kliniklerinin, bütçeniz yetmemeye başladığında da belediyelerin veteriner işleri müdürlüklerinin yerlerini öğrenmeye başlarsınız. Mahallenizde yaşatmaya çalıştığınız hayvanlar ile yetinmez, daha zor yaşam koşullarında olduğunu bildiğiniz hayvanlar için, barınaklara, ormanlara gitmeye başlarsınız. Bir taraftan daha fazla cana dokunmam lazım diye koşuşturup dururken, diğer taraftan sadece kendisi için yaşayan duyarsız insanları sorgulamaya başlarsınız. Hayvanlara yapılan işkencelere bir çözüm bulamayan yetkilileri, yasaları ve en sonunda insanlığı sorgulamaya başlarsınız. Ve bir gün gelip de yetememeye başladığınızda, kişisel çabalarınızla hiç bir şeyi değiştiremeyeceğinizi fark ettiğinizde ya bir derneğe üye olursunuz ya da bir dernek kurarsınız bu canların yaşam haklarını savunmak için.

DERNEK KURMAK, BİR DERNEĞE ÜYE OLMAK NEDEN ÖNEMLİ

Bizler hayvan severiz, aktivistiz, her şeyden önce gönüllüyüz. Nefes alan, hisseden her canlının yaşam şartlarını iyileştirmek için mücadele veriyoruz. Kendi mahallemizden başlayıp gördüğümüz ve ulaşabildiğimiz tüm sahipsiz canların yaşayabilmesi için çırpınıyoruz adeta. Her geçen gün sayımız artmakta. Yine de her sokağa, her mahalleye, her ilçeye ve her ile yetişemiyoruz.

Biliyoruz ki birlikte hareket etmediğimiz takdirde ne hepsine yetebiliriz, ne onların sesi olabiliriz, ne de farkındalık oluşturabiliriz.  Kurumsal bir yapı olmadan, hayvan haklarını savunamayız ve hayvanların yaşam şartlarını iyileştirecek projeler üretemeyiz. Dernekler bu yüzden kuruluyor.

Dernekleşerek güçlenebiliriz, nerede çaresiz bir canlı varsa, birlikte çare olabiliriz. Her sokağın, her mahallenin, her ilçenin ve ilin bir dernek temsilcisi olacak kadar çoğalalım. Daha çok duyalım canlarımızın sessiz çığlıklarını, daha hızlı, daha organize koşalım çığlıklarına.

ORTAK BİR AMAÇ İÇİN İŞBİRLİĞİ

Derneklerin sayısı çoğalsın istiyoruz. Derneklerin amaçları doğrultusunda, yurtiçi ve yurtdışında, kendi aralarında veya vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla, ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere ortak bir platform oluşturması, iş birliği yapması, birlikte proje üretme ve uygulama hakkının olduğunu söylüyor kanun. Durum böyleyken, kendisinden başka bir canlının hayatına dokunmayı görev edinen, ”Gönüllüyüm” diyerek dernekleri kurmuş veya üyesi olmuş insanların, ”Ortak bir amaç ” uğruna, gurura kapılmadan, kibirlenmeden, ben demeden, omuz omuza çalışma isteği ile işbirliği yeteneğini kazanması gerekmektedir.  Derneklerin, diğer sivil toplum kuruluşlarıyla yapacakları iş birliği ve ortak projeler;  kuruluş amaçlarına ve hedeflerine daha hızlı bir şekilde başarıyla ulaşmalarını sağlayacaktır.

Birlikte çok şey değiştirebiliriz.

Nuran Ergün

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi