Yerelin Sesi

Hastalara Dijital Kelepçe mi Geliyor?

Hastalara Dijital Kelepçe mi Geliyor?
07 Nisan 2020 - 17:29

Son Dakika…

Hastalara Dijital Kelepçe mi Geliyor?

 

Haber: Murat ERVİN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastaları evden takip edebilecekleri bir sistemi önümüzdeki günlerde hayata geçireceklerini belirtti. Koca, “Evi terk etmemesi gereken hastanın bunu ihlal etmesi halinde sistem üzerinden görülerek, emniyet güçlerimiz devreye girecek” dedi. Bakanın bu açıklaması akıllara ev mahkumiyetinde tutuklulara takılan elektronik kelepçeyi getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs’te yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi. Koronavirüs’te kök hücre tedavisi, plazma tedavisi gibi farklı tedavi yöntemlerini araştırmaya devam ettiklerini kaydeden Bakan Koca, “Aşı çalışmalarımız da sürüyor. Fakat uygulama şu anda beklediğimiz hızda gerçekleşmeyecek. O nedenle temastan kaçınma, kendimizi izole etme kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalacağız” dedi.

“EMNİYET DEVREYE GİREBİLECEK”
Bakan Koca, hastaları dijital yöntem ile evlerinden takip etmeye başlayacaklarını da söyleyerek, “Böylece hastalığın ilerlemesi engellenecektir. Bu sistemin nasıl işleyeceğini de önümüzdeki süreçte açıklayacağım. Evden dışarı çıkıp çıkmadıklarını 3 operatör yardımıyla takip edeceğiz. Hastalarımız indirecekleri aplikasyonla bu sistemiz kullanacak. Bir kaç gün içinde hizmete alacağız. Eğer evde değilse de emniyet devreye girecek” dedi. Bakan Koca’nın bu açıklaması akıllara ev mahkumiyeti alan vatandaşlara takılan elektronik kelepçeyi getirdi. Bakanın kastettiği sistemin nasıl olacağı ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

24 SAATTE 76 VEFAT
Son 24 saatte Koronavirüs rakamlarını da açıklayan Bakan Koca, “Bugünkü test sayısı 20 bin 23, bugünkü vaka sayısı 3 bin 892, yine bugün 76 vatandaşımızı kaybettik 256 vatandaş şifa buldu. Bugüne kadar 228 bin 868 kişiye test yapılırken 725 vatandaşımızı da kaybettik” ifadelerini kullandı.

“MAHALLELERİ BİLE İZLİYORUZ”
Türkiye genelinde hangi ilçede, hangi mahallede tüm dağılımları rahatlıkla takip edebildiklerinin de altını çizen Sağlık Bakanı Koca, “İllerimizde Hıfzıssıhha kurumlarımız bu verilerle daha rahat karantina uygulamaları yapabilmekte. Herkes rahat olsun, nerede, hangi bölgede kaç hastamız olduğunu anlık olarak takip edebiliyoruz” diye konuştu

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi