Yerelin Sesi

Hani ‘Yeşil Alan’ Olacaktı

Hani ‘Yeşil Alan’ Olacaktı
19 Nisan 2020 - 14:30

Hani ‘Yeşil Alan’ Olacaktı

 

Haber: Mustafa OĞUZ

Türkiye’nin efsane futbol oyuncu Metin Oktay’ın yaşadığı, kentin tütün ve incir fabrikalarında çalışan işçi kadınların yokuşlarını arşınladığı İzmir’in Damlacık semtinde evlerin çalınan pencere ve kapıların yerini tenekeler alınca semt adeta ‘Tenekeden Mahalle’ye dönüştü. Semt sakinleri, 2015 yılında Konak Tünelleri’nin açılışında Damlacık’taki gecekonduların yıkılarak bölgenin ağaçlandırılacağı ve yapıların restore edileceği sözünün yerine getirilmesini bekliyor.

Kentin en eski semtlerinden olan Damlacık, işçilerin yoğun olarak yaşadığı ve Efsane Milli Futbolcu Metin Oktay’ın çocukluk ile gençlik yıllarını geçirdiği tarihi bir bölge. Son yıllarda gözyaşı dinmeyen Damlacık’taki evlerin hali ise içler acısı. Konak Tünelleri projesi kapsamında bu bölgedeki depreme dayanıksız ve gecekondu tarzı evlerin kamulaştırılıp yıkılması; boşalacak alanın da yeşillendirilip bir vadiye dönüştürüleceği sözü lafta kaldı.

6 AY DEDİLER, 5 YIL OLDU
AK Parti hükümeti tarafından 2015 yılı Mayıs ayında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından hizmete açılan tünellerin hemen bitişiğindeki Damlacık semtinde 6 ay içinde çevre düzenlemesi ve eski yapıların restorasyonlarına da başlanacağı belirtilmişti. Semt sakinleri ise aradan 5 yıl geçmesine rağmen hala verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirterek, “Tarihi Damlacık semti; Konak Kaymakamlığı’na, İzmir Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Ama bizi burada unuttular” dedi.

“ARTIK HAREKETE GEÇİLSİN”
Karayolları tarafından 2019 yılında yapılan protokolle tünelin Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini vurgulayan vatandaşlar, “Binaların restorasyonu ise İzmir Valiliği’ne devredildi. Kamulaştırılan 80 bina yıkıldı. Artık harekete geçilmesine geri kalan binalarda da biran önce gereğinin yapılarak Damlacık’ın hak ettiği değeri görmesini bekliyoruz” diye konuştu.

TENEKEDEN MAHALLE
Güvenliğin sağlanmadığı evlerde zaman içinde hırsızların kapı ve pencerelerin yanı sıra su ve elektrik tesisatlarını çaldığını vurgulayan Namık Kemal Mahallesi Muhtarı İbrahim Cebeci hırsızların kendi evinin de kapı ve pencerelerini çaldığını ifade etti. Hırsızların çaldığı evlerin kapı ve pencerelerinin yeri ise saçlarla kapatıldı. Adeta tenekeden mahalleye dönüşen Damlacık, İzmirlileri üzmeye devam ediyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi