Yerelin Sesi

Handa Kedi Krizi 

Handa Kedi Krizi 
1.231 views
29 Temmuz 2020 - 14:16

Handa Kedi Krizi 

İzmir Kemeraltı Çarşısı’nda bulunan 200 yıllık bir geçmişe sahip Tarihi Kızlarağası Hanı’nda kedi krizi çıktı.

Tarihi Kızlarağası Hanı içindeki dükkana sığınan iki kedi, han esnafı arasında anlaşmazlığa neden oldu. Han yönetimi bakımı Gamze Dursun Ölmez tarafından yapılan 2 kedinin belediyeye teslim edilmesi için imza topladı. Ürünlere zarar verdiği gerekçesiyle toplanan imzalara karşı çıkan hayvanseverler, yapılanın vicdanlara ve 5199 sayıla Hayvan Hakları Kanununa aykırı olduğunu belirtiyor.


Han esnaflarından Gamze Dursun Ölmez’e ait dükkanda her türlü ihtiyacı karşılanan kediler için, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Temsilcisi Esin Önder, bir açıklama yaptı.

”Bize gelen şikayete göre buradaki bir dükkana sığınan iki kedi yönetimce istenmedi ve belediyeye verilmesi için imza toplandı. Oysa onları pandemi döneminde bile bırakmayan hayvansever Gamze Dursun Ölmez, esnafın rahatsız olmaması için kumlu tuvalet dahil her türlü önlemi aldı” açıklamasını yapan Önder, “Her gün yüzlerce vatandaşın alışverişe geldiği, içlerinde hayvanseverlerin de olduğu tarihi çarşının en büyük hanında iki kedi mi fazla geliyor?” diye sordu.

Hayvanseverlerin “gerekli mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dediği krizle ilgili esnafın bir bölümü de bujıteri, hediyelik eşya gibi mallara kedilerin zarar verdiğini savunuyor.

HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.