Yerelin Sesi

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Settar Aslan;”ASGARİ ÜCRET: YETMEZ AMA EVET”

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Settar Aslan;”ASGARİ ÜCRET: YETMEZ AMA EVET”
26 Aralık 2018 - 10:35
Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Settar Aslan yeni asgari ücreti değerlendirdi.
Settar Aslan, 2019 yılı için 2 bin 20 TL olarak belirlenen asgari ücret hakkında açıklamada bulundu.

ASGARİ ÜCRET: YETMEZ AMA EVET

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, net 2 bin 20 TL olarak belirlenen 2019 yılı asgari ücretinin, ‘geçim ücreti’ olmamakla birlikte ‘kabul edilebilir’ bir ücret olduğunu bildirdi.

Settar Aslan, asgari ücrete yapılan yüzde 26 dolayındaki artışın, enflasyonun üzerinde olduğunu hatırlatarak, yeni asgari ücrete ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Biz, asgari ücretin 4 kişilik bir aileyi günün refah şartları içinde geçindirebilecek düzeyde bir ücret olmasını arzu ediyoruz. Bununla birlikte, başta işsizlik ve kayıtdışılık olmak üzere, ülkemiz gerçeklerini dikkate aldığımızda, net 2 bin 20 lira olarak belirlenen asgari ücretin, ‘geçim ücreti’ olmamasına rağmen ‘kabul edilebilir’ bir ücret olduğunu görüyoruz. 

İşçilerin ücreti sözkonusu olduğunda, işverenlerimizde bir ‘maliyet artışı’ kaygısı beliriyor. İşletmelerin bu endişesini anlamakla birlikte, üretilen ürünleri satın almak için de işçilerimizin belli bir gelir düzeyinde olması gerektiğini hatırlatmak isterim. Ekonominin büyümesi, biraz da ücretlilerin alım gücünün yükselmesine bağlıdır. 

Asgari ücretin, kamuoyunda oluşan beklenti düzeyinde artırılmasından dolayı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk başta olmak üzere, emeği geçen herkese, işçilerimiz adına teşekkür ediyorum.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi