Türkiye'nin Sesi Partisi kurucular listesi yayınlandı
Haber
01 Nisan 2022 - Cuma 15:21 Bu haber 3243 kez okundu
 
Türkiye'nin Sesi Partisi kurucular listesi yayınlandı
Eski Kars Belediyesi Eş Genel Başkanı ve HDP Milletvekili Ayhan Bilgen’in önderliğinde kurulan Türkiye’nin Sesi Partisi'nin kurucular listesi açıklandı.
SİYASET Haberi
Türkiye'nin Sesi Partisi kurucular listesi yayınlandı

Dün sabah Türkiye'nin Sesi Partisi kuruluş dilekçesi, İçişleri Bakanlığına verildi. Müslüm Doğan yaptığı açıklamada: "kurduğumuz parti, yeni bir zeminde demokrasiyi aramak, demokrasiyi geliştirmek, halkın taleplerii karşılamakla ilgili demokratik bir partidir. Hiçbir partinin ne karşısında yer alan bir tutumu söz konususur ne de devam niteliğindedir." dedi. Ayhan Bilgen ise sosyal medyasından yaptığı açıklamada, "Ezberbozan bir siyaset inşası için buluşan ve yola çıkma cesareti gösteren arkadaşlarımızla Türkiye'nin kaderini değiştirecek bir toplumsal özne halne geleceğimizi çok yakında herkes görecek." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin sesi Partisi'nin kurucu listesinde Ayhan Bilgen, Müslim Doğan, Enüş Yaşar, Dara Atilla, Ayşe yıldız gibi isimler yer alıyor.

 

 

 

Müslüm Doğan kimdir?

 

 

Müslüm Doğan 15 Ekim 1959 tarihinde Sivas'ın Divriği ilçesi Karakuzulu köyünde doğdu. Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden harita mühendisi olarak mezun oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu'nda şube müdürlüğü ve daire başkan vekilliği yaptıktan sonra 2012 yılında emekli oldu. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası GYK üyeliği, Divriği Derneği Başkanlığı ve Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanlığı yapmıştır. Alevilik ile ilgili ve mesleki nitelikte çok sayıda yayınlanmış makaleleri vardır. Müslüm Doğan, Halkların Demokratik Partisi'nin kuruluşunda yer aldı ve ilk dönem Merkez Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yaptı. İlk kez 7 Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde HDP İzmir 2. bölge milletvekili olarak meclise girdi. Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri öncesi kurulacak seçim hükümeti için Ahmet Davutoğlu’ndan bakanlık teklifi aldı. 27 Ağustos 2015 tarihinde Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 63. Türkiye Hükümeti'nde yer aldı. 22 Eylül 2015 tarihinde hükümette yer alan diğer HDP'li bakan Ali Haydar Konca ile birlikte görevinden istifa etti. 31 Mart 2022’de kurulan Türkiye’nin Sesi Partisi kurucularındandır.

 

 

Ayhan Bilgen kimdir?

 

 

Ayhan Bilgen 28 Ocak 1971 tarihinde Kars’ın Sarıkamış ilçesinde doğmuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirmiştir. Yüksek lisansını Hacattepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde yapmıştır. MAZLUMDER Ankara genel yönetim kurulu üyeliği ve şube başkanlığı görevlerini üstlendi. Mayıs 2006′da Mazlum-Der 7. Genel Kurulu’nda, iki yıl için genel başkanlığa seçildi. Aynı zamanda Özgür Gündem ve Evrensel’de de köşe yazarlığı yaptı. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Bin Umut Adayları kapsamında Konya’dan bağımsız milletvekili adayı oldu. Demokratik anayasa üzerine çalışmalalar yürüten Bülgen, 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde HDP'nin Adana - Seyhan ilçesi başkan adayı oldu Haziran 2014’te HDP ikinci olağan kongresiyle Genişlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan yardımcılığına gelmiştir. 2014 senesinde toplanan Demokratik İslam Kongresi kurucularındandır ve Şura üyesidir. 7 Haziran 2015'te yapılan genel seçimde 25. Dönem HDP Kars Milletvekili oldu. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken genel seçimde Kars’tan yeniden seçildi ve 26. Dönem Kars Milletvekili oldu. HDP grup başkan vekilliği ve MYK üyeliği yapan Ayhan Bilgen, 2015 Ağustos ayında HDP'nin ilk parti sözcüsü oldu. 2015 Aralık Ayında İstanbul'da toplanan 2. Demokratik İslam Kongresi Koordinasyon Kuruluna seçilmiştir. TBMM 26. Dönem TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Katip Üyeliği yaptı. 31 Ocak 2017 tarihinde Diyarbakır'da tutuklandı.  2019 Yerel Seçimleri'nde HDP'den Kars belediye Başkanı seçildi. 2 Ekim 2020 tarihinde tutuklandı ve yerine Belediye başkanlığına kayyum atandı. Aralık 2021’de Halkların Demokrasi Partisi’nden istifa etti. 31 Mart 2022’de Türkiye’nin Sesi Partisi endisi önderliğinde kuruldu. Türkiye’de İslam ve Sol (2014), Gereği Düşünüldü: Açık Mektup (2017), Ya Adanmış Siyaset Ya Toplumsal Felaket (2018), Üçüncü Mektup: Hak Temelli Siyaset (2021) kitaplarını yazdı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'nin, Sesi, Partisi, kurucular, listesi, yayınlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı