Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu: Tohum bankası oluşturacağız.
Haber
19 Nisan 2022 - Salı 13:02 Bu haber 2333 kez okundu
 
Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu: Tohum bankası oluşturacağız.
Başkan Maçoğlu, “Kendi kooperatifimiz tohum bankasını oluşturarak önümüzdeki süreç içerisinde üretimi daha fazla yaygınlaştırmayı amaçlıyor” dedi.
YAŞAM Haberi
Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu: Tohum bankası oluşturacağız.

Ovacık Doğal Kooperatifi ile Pertek’in Tozkoparan köyü'nde nohut ekimi gerçekleştirildi.

Gülcan Sarıca / Tunceli

Başkan Maçoğlu, “Kendi kooperatifimiz tohum bankasını oluşturarak önümüzdeki süreç içerisinde üretimi daha fazla yaygınlaştırmayı amaçlıyor” dedi. Ekime Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Özkan Tecer, Ovacık Doğal Kooperatifi emekçileri ile köylüler katıldı.

Belediye Başkanı Maçoğlu," bahar ayının gelmesiyle üretime yeniden başlamanın heyecanına değinerek sözlerine başladı. Sekiz yıla yakın oldu toprakla buluşalı. Ovacıkta başlayan çalışma bugün Türkiye’nin 30 şehrine yayıldı. İlimizde de 7 ilçede bu çalışmalar yürüyor. Şimdi de Pertek’e bağlı Tozkoparan köyündeyiz. Burada da üretici arkadaşlarımız var. Amacımız hem köylünün desteklenmesi hem de bunun üzerinden de bizim kooperatifimizin kendi tohum gücünü geliştirmesiyle alakalıdır. Amaç şu, bu topraklar uzun süreden beri buğday ve benzeri ekimlerle ekilince zayıflamaya başlıyor ve üretici istediği gibi verim alamaz hale geliyor. Bir yerde aslında sıralı ekim yaparak verimi yeniden sağlamak amaçlanıyor. Kendi kooperatifimiz tohum bankasını oluşturarak önümüzdeki süreç içerisinde üretimi daha fazla yaygınlaştırmayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

DEDEF Genel Başkanı Özkan Tacer ise, “Metropol kentlerde yaşamı tekrar bu topraklara dönüşü sağlamak için tarıma ve üretime dayalı üretimin yanında olacağız. Burada emek veren bu emeği birlikte omuzlayan köylüler ve kooperatifler Türkiye’de örnek bir anlayış geliştiriyor” dedi.

Üniversiteyi bitirdikten sonra üretim yapmak için köyüne dönen Sertaç Geçgel, “Eğitimimden sonra büyük şehirlerde bir süre yolculuk yaptım ondan sonra da asıl yolculuğumuzun sonu olan toprağa geldik. Bu toprakla buluşmamızı da kooperatif bünyesinde, başkanımızın öncülüğünde geliştirip daha iyi bir gelecek çocuklarımıza sağlamaya çalışacağız. Bunun için de en önemlisi insana insan gerek. Yani kooperatifleşmenin amacı insanların birlikte mücadele ederek gelişmesini sağlamak olduğu için insana insan gerek derim her zaman. Bundan dolayı da kooperatif bünyesinde birlikte çalışmalar sürdürüyoruz” sözlerini kullandı. Ovacık Doğal Kooperatifinde Ziraat Mühendisi olarak çalışan Özgül Tosun ve kooperatif emekçilerinden Çağdaş Kayaoğlu da doğal tarım yapmanın önemine değinerek, bu dayanışmayı büyüten köylülere teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tunceli, Belediye, Başkanı, Maçoğlu:, Tohum, bankası, oluşturacağız.,
Yorumlar
Haber Yazılımı