SDD UĞUR MUMCU’YU ANIYOR: KORKMUYORUZ, GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ
Haber
29 Ocak 2022 - Cumartesi 17:52 Bu haber 2682 kez okundu
 
SDD UĞUR MUMCU’YU ANIYOR: KORKMUYORUZ, GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ
GÜNDEM Haberi
SDD UĞUR MUMCU’YU ANIYOR: KORKMUYORUZ, GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ

Sosyal Demokrasi Derneği’nin (SDD) 29. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında gazeteciyazar Uğur Mumcu anısına gerçekleştirdiği “Gerçekte Demokrasi, Gerçekte Hukuk” söyleşilerinin bugünkü konukları Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sertaç Eş ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç oldu.

 

Sosyal Demokrasi Derneği’nin (SDD) 29. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında gazeteci yazar Uğur Mumcu anısına gazeteciler ve siyasilerle gerçekleştirdiği “Gerçekte Demokrasi, Gerçekte Hukuk” söyleşilerinin ikincisi bugün yapıldı.

 

CHP Keçiören İlçe Başkanlığı ile birlikte, Keçiören Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşide , bugünkü konukları Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sertaç Eş ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç oldu. Etkinliğe CHP Ankara Milletvekilleri Levent Gök, Murat Emir, Nihat Yeşil ile Parti Meclisi üyeleri de katıldı.

 

Söyleşinin açılışında konuşan SDD Genel Başkanı Sami Doğan, Uğur Mumcu’nun katledilişinin 29. yılında Mumcu’yu ve tüm basın şehitlerini saygı ve özlemle andığını ifade etti. Bugün Türkiye’de temel hak ve özgürlüklerin sınırlanarak ve kısıtlanarak, demokrasinin çoğunluk baskısı ile yozlaştırılarak iktidarın kötüye kullanıldığını ve Türkiye’nin 20 yıldır bu anlayışla yönetildiğini söyleyen Doğan, “Tüm bunlara rağmen hiç kimseden korkmadığımızı, geleceğe umutla baktığımızı da yüksek sesle haykıracağız” dedi.

 

CHP Keçiören İlçe Başkanı Bülent Gündoğan da “Uğur Mumcu yazıları ve fikirleriyle aslında ülkemizin bugününü işaret ediyordu. Bugün karşıdevrim güçleri, tarikat, mafya ve siyaset üçgeni ülkemizi ortaçağ karanlığına sürüklemek istiyor. Bugün geldiğimiz noktada yaşam tarzımız, inançlarımız birbirinden farklı olabilir. Ancak cumhuriyete sahip çıkmak, bu tehlikeli gidişe ‘dur’ demek, ülkesini seven herkesin görevi olmalıdır” diye konuştu.

 

SERTAÇ EŞ: Özgürlüğü ve gerçeği savunmaktan vazgeçmeyeceğiz

 

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sertaç Eş ise konuşmasında, Uğur Mumcu’yla tanışmasını anlatırken İletişim Fakültesi’nde Mumcu’nun okullarına konferans vermeye geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

 

“Konferans bittikten sonra ben koştum gittim yanına; dedim ki ‘Sayın Mumcu, öldürülmekten korkmuyor musunuz’, şöyle baktı bir yüzüme ‘korkarsam ölmeyecek miyim” dedi. Uğur Abi’nin kararlılığı ile cesareti ile orada tanışmıştım ve Uğur Mumcu suikastının ardından da ben gazeteci olmaya karar verdim” dedi.

 

Uğur Mumcu’nun kitaplarında ne yazdıysa bugün Türkiye’de onun yaşandığını ifade eden Eş, şunları kaydetti:

 

“20 yıldır bu iktidar istediği her şeyi yapmaya çalışıyor. Bir kısmını başarabildi, bir kısmını başaramadı. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu devleti de belli bir düzeyde, özellikle kadro boyutuyla değiştirdi, anlayış boyutu ile pek fazla değiştirebildiğini sanmıyorum. Bu noktada açıkçası bizim kendimize gazete olarak, gazete çalışanları olarak sorduğumuz bir soru var; peki ne yapacağız, vaz mı geçeceğiz? Hayır. Biz bildiğimiz doğrulardan, yaşamı savunmaktan, özgürlüğü ve gerçeği savunmaktan vazgeçmeyeceğiz.”

 

ALİ ÖZTUNÇ: Yan yanayız ve diyoruz ki evet, biz hazırız

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise konuşmasında salonun doluluğuna vurgu yaparak, “Bu şartlarda dahi bu salon doluyorsa bu umudumuzun, inancımızın devam ettiğini gösterir. Cumhuriyeti kuranların yeniden cumhuriyeti kurtaracaklarının bir başka göstergesidir. Hep birlikte inanıyoruz, hep birlikte birbirimize güveniyoruz ki bugün dahi Pandemi koşullarında yan yanayız ve diyoruz ki evet, biz hazırız, biz yeniden büyük Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa ediyoruz” dedi.

 

Demokrasi ve hukukun ekmek gibi, su gibi olduğunu ifade eden Öztunç, şöyle devam etti:

 

“Türkiye demokrasi için çok büyük mücadeleler verdi ve biz CHP olarak demokrasi için çok büyük acılar yaşadık. Bundan sonra da CHP’nin en büyük amacı demokrasi olacaktır. Birileri gibi demokrasi araç olmayacaktır. Yerel seçimler başlangıç olmuştur, yerel seçimlerdeki başlangıcımız devam edecek, hem birliğimiz, hem ittifakımız hem de bu ülkeyi yeniden o büyük Türkiye Cumhuriyeti haline getirmek için mücadelemiz büyüyerek devam edecektir. Laf edecekler etsinler, ‘gözünüzün üzerinde kaş var’ diyecekler desinler, pusu kuracaklar kursunlar, biz bu mücadeleyi sürdüreceğiz ve bu milletin iktidarını kuracağız.”

 

SDD’nin 29. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamındaki son söyleşisi de yarın (30 Ocak Pazar) CHP Sincan İlçe Başkanlığı ortaklığında, Sincan Belediyesi Rüstem Altınbaş Konferans Salonu’nda yapılacak. Saat 14.00’deki söyleşinin konukları Gazeteci Fatih Ertürk ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu olacak.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: SDD, UĞUR, MUMCU’YU, ANIYOR:, KORKMUYORUZ,, GELECEĞE, UMUTLA, BAKIYORUZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı