Otizmli mavi ışık yak: Erken yaşta otizm tanısı
Haber
28 Mart 2022 - Pazartesi 07:07 Bu haber 1094 kez okundu
 
Otizmli mavi ışık yak: Erken yaşta otizm tanısı
Kendide otizmli olan lise öğrencisi, arkadaşı ile birlikte Türkçe ve İngilizce" Otizm farkındalık projesi " hazırladı.
GÜNDEM Haberi
Otizmli mavi ışık yak: Erken yaşta otizm tanısı

Bahri Karataş ( KHA)


İzmir' in Seferihisar  İlçesinde bulunan Semiha İrfan Çalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Arda Başaran Dursun , otizmli olan takım arkadaşı Efe Alp Güler ve danışman öğretmenleri Süleyman Burçin Şüyun ile erken yaşta otizm tanısının konulmasının önemine vurgulamak  için "Otizm Farkındalık Projesi" hazırladı.


 

Öğretmen Süleyman Burçin Şüyun, projenin amacının  "Otizmli çocukların tanılanmasında 36 aylık dönem kritik olduğundan bu dönemdeki olası belirtiler, farklı animasyonlarla  anlatılarak farkındalık konusunda katkıda bulunmak istenmiştir. Hedef kitle olarak okul öncesi öğretmenleri, sağlık çalışanları, çocuk bekleyen aileler seçilmiştir" dedi.

 

Bu gruplara uygun animasyon videoları ve programlar oluşturularak sosyal medya üzerinden paylaşıldığında değinen Şüyun,  "Bunu yaparken işitme engelliler için alt yazı ve görme engeliler için seslendirme eklenmiştir. Videoların daha fazla kişiye ulaşabilmesi için  İngilizce alt yazı ve seslendirme de eklenmiştir. Türkçe ve İngilizce seslendirmeleri otizmli takım arkadaşları Efe gerçekleştirirken özellikle otizmli olan veya olma ihtimali olacak çocukların hayatına dokunabilmek istemenmektedir. Erken yaşta tanı alan ve iyi bir özel eğitim desteği sonrası akranları ile eğitimine devam eden Efe otizmli arkadaşları ve aileleri için umut olabilir. Otizmli bireylerin ve ailelerinin hayatı oldukça zor onları anlayabilmek için otizmin nasıl bir şey olduğunu bilmek, tanımak, anlamak onlara destek için çok önemli"  

Danışman öğretmen Süleyman Burçin Şüyun, daha erken otizm tanısının konulabiliceğini anlatan projenin, daha da yayılması için destek beklediklerini de vurguladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Otizmli, mavi, ışık, yak:, Erken, yaşta, otizm, tanısı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı