Levent Gök'ten Türkiye'deki hava kirliliğine dikkat çeken soru önergesi
Haber
29 Mart 2022 - Salı 11:59 Bu haber 881 kez okundu
 
Levent Gök'ten Türkiye'deki hava kirliliğine dikkat çeken soru önergesi
Levent Gök, yurtdışı merkezli bir araştırma şirketinin 117 ülke çapında yaptığı 2021 Dünya Hava Kalitesi Raporu verilerine göre Türkiye'nin, dünyanın en kirli hava sahasına sahip 46. ülke olduğuna dikkat çekti. Raporda, Iğdır’ın, Avrupa’nın en kirli hava sahasına sahip şehri, Ankara’nın dünyanın en kirli 54. başkenti olduğu, Düzce’nin ise Avrupa’nın havası en kirli 5. şehri olarak ölçüldüğünün altını çizdi.
GÜNDEM Haberi
Levent Gök'ten Türkiye'deki hava kirliliğine dikkat çeken soru önergesi

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, ülkemizdeki hava kirliliğinin, halk sağlığına etkilerinin tespiti hakkında verdiği soru önergesinde, yanıtlaması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, hava kirliliğine bağlı kronik hastalık ve ölüm verilerinin kamuoyu ile paylaşılmaması hakkında soru sordu. Ülkedeki hava kirliliğinin giderek artması, insan hayatını tehdit eder hale gelmesine rağmen ölüm ve kronik hastalık verilerine sağlıklı erişim sağlanamaması nedeniyle bilim insanlarının, hava kirliliğinin halk sağlığı üzerindeki etkilerini ölçemediğine vurgu yaptı.

 

Hava kirliliğine bağlı hastalık yükü ve önlenebilir erken ölüm hesaplamaları yapılamıyor

 

Levent Gök verdiği soru önergesinde, “Hava kirliliğine bağlı ölüm ve kronik hastalık verilerinin kamuoyu ile paylaşılmaması sebebiyle hava kirliliğine bağlı hastalık yükü ve önlenebilir erken ölüm hesaplamaları yapılamamaktadır. 2021 yılında bir çocuğun ölüm sebepleri arasına giren hava kirliliği günümüzde kanser hastalığına yol açan en önemli etkenlerden biri olarak gösterilmektedir. Ülkemizde hava kalitesinin yükseltilmesi amacıyla kararlı adımlar atılması beklenmekte, çevre ve sağlık verilerimizin bütün kamuoyunun ulaşabileceği şeffaflığa kavuşturulması gerekmektedir.” sözlerine yer verdi.

 

Gök, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlaması için şu soruları sordu:

 

- Ölüm ve kronik hastalık verilerinin tamamının kamuoyu ile paylaşılmıyor olmasının sebepleri nelerdir?

 

- Hava kirliliğine bağlı ölüm ve hastalık risklerinin ölçülebilmesi ve gerekli halk sağlığı önlemlerinin alınabilmesi için sağlık verilerimizin tamamının bütün kamuoyunun erişimine açılacağı tarihi açıklar mısınız?

 

- 2010 – 2022 dönemine ait hava kirliliğine bağlı hastalık ve ölüm istatistiklerini açıklar mısınız?

 

- 2021 Dünya Hava Kalitesi Raporuna göre Türkiye dünyanın en kirli havasına sahip 46. Ülke olmuş, Avrupa’nın havası en kirli kentinin Iğdır olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizde giderek artan hava kirliliğine karşı yürütülen mücadelenin başarısız olmasının sebepleri nelerdir? Söz konusu mücadelenin olumlu sonuçlar verebilmesi için hangi adımların atılması düşünülmektedir?

 

- Hava kirliliği değerlerimizin Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) belirlediği hava kalitesi değerlerine uygun hale getirilmesi için Ulusal Hava Kalitesi Mevzuatında herhangi bir değişikliğe gidilmesi düşünülmekte midir?

Kaynak: Editör:
Etiketler: Levent, Gök'ten, Türkiye'deki, hava, kirliliğine, dikkat, çeken, soru, önergesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı