Kısırlıkta Aşılama ve Tüp Bebek Tedavisi Başarılı Sonuçlar veriyor
Haber
02 Mart 2022 - Çarşamba 09:54 Bu haber 1051 kez okundu
 
Kısırlıkta Aşılama ve Tüp Bebek Tedavisi Başarılı Sonuçlar veriyor
Gözde İzmir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kerem Tetik, her 10 evli çiftten birinde görülen infertilite (kısırlık) hastalığında, çiftlerin ihtiyaçlarına göre tedavi planlandığını belirtti.
SAĞLIK Haberi
Kısırlıkta Aşılama ve Tüp Bebek Tedavisi Başarılı Sonuçlar veriyor

En az 1 yıl korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik olmaması durumunun infertilite olarak tanımlandığını kaydeden Dr. Kerem Tetik, kısırlık tedavisinde hem kadın hem de erkeğin muayene ve tedavi süreçlerinden geçmesi gerektiğini de söyledi.

ÖNEMLİ BİR HASTALIK

Ülkemizde 10-15 aralığında görülen infertilitenin önemli bir hastalık olduğunu vurgulayan Dr. Tetik, “Tedavi aşamasına geçmeden önce bu hastalığın altında yatan nedenler belirlenmelidir. Bunun için kadınlarda ultrasonla görüntüleme yapılıp rahimde myom ya da anomali olup olmadığı, yumurtalıkların durumu, kist olup olmadığı, yumurta sayımı bakılmalıdır. Histerosalpingografi dediğimiz rahim filmi çekilerek tüplerin açık olup olmadığı, rahim şekli kontrol edilmeli. Daha öncesinde yaşanan kronik hastalıklar, yaş, kilo ve diğer alışkanlıklar da incelenerek bir tanı konulmalıdır” dedi.

Kısırlık tedavisinde öncelikle hastanın mevcut sağlık durumunun gerektirdiği tedaviler uygulandığını kaydeden Dr. Kerem Tetik, “Bu tedavilerin ardından hala gebelik elde edilemiyorsa açıklanamayan infertilite olarak adlandırılır. Bu durumda öncelikle aşılama tedavisi yapılmalıdır. İlaç tedavisi ile yumurtaları belli bir olgunluğa erişimini sağlayarak daha sonra iğne ile çatlatıyoruz. Babadan alınan nitelikli ve kaliteli sperm rahim içine enjekte ediliyor. Bu şekilde gebelik sağlanması mümkün oluyor” diye konuştu.

BİR SONRAKİ BASAMAK TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Aşılama yöntemi ile başarılı sonuç alınamazsa tüp bebek tedavisi uygulandığını vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kerem Tetik, şu bilgileri verdi: “ Kadın hastamıza bu yöntemde de yumurta geliştirici ilaçlar veriyoruz. Yumurta gelişiminin ardından yumurtanın çatlamasını sağıyoruz ve küçük bir cerrahi işlemle bu yumurtaları hastamızdan topluyoruz. Yumurtaları ve spermleri laboratuvar ortamında birleştiriyoruz ve döllenen yumurtayı takip ediyoruz. Daha sonrasında döllenen yumurtayı anneye transfer ediyoruz. Sonrasında gebeliğin oluşup oluşmadığı takip ediyoruz. Bu yöntemlerin anne ve bebek sağlığı için herhangi bir riski yoktur”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kısırlıkta, Aşılama, ve, Tüp, Bebek, Tedavisi, Başarılı, Sonuçlar, veriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı