KAMPÜS CADILARI’NDAN ARTAN PED FİYATLARINA İSYAN
Haber
13 Ocak 2022 - Perşembe 00:44 Bu haber 1972 kez okundu
 
KAMPÜS CADILARI’NDAN ARTAN PED FİYATLARINA İSYAN
KAMPÜS CADILARI'NDAN ARTAN HİJYENİK PED FİYATLARINA İSYAN
GÜNDEM Haberi
KAMPÜS CADILARI’NDAN ARTAN PED FİYATLARINA İSYAN

Kampüs Cadıları İzmir SGK müdürlüğü önünde artan  hijyenik ped fiyatları ile bir basın açıklaması yaptı . 

Kampüs Cadıları'ndan Ece Yavaş'ın okuduğu bildiride şu sözlere yer verildi ;

 

Artan hijyenik her geçen gün sağlığımızı tehdit ediyor. 


Regl, aylık döngüler hâlinde gerçekleşen vajinal kanamadır. Vulva ile doğan pek çok insan regl olmaktadır. Türkiye’de bir tabu olarak görülmesi sonucunda birçok kişi regli hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan büyümektedir. Bu sorun regl döneminde hijyenik ped ve tampon yerine sağlıksız pek çok yöntem ile bu dönemi atlatmaya çalışmaktadır.


TÜİK verilerine göre, geçtiğimiz yıl Aralık ayından itibaren hijyenik pedlerin ve tamponların fiyatlarında bir yılda yüzde 51 artış oldu.  İktidarın ekonomi politikaları nedeniyle derinleşen ekonomik krizi hayatlarımızı her gün zorlaştırmakta ve temel ihtiyaçlarımıza ulaşmamızın önünde engel olmaktadır.


Ücretsiz bir biçimde ulaşmamız gereken hijyenik pedler ve tamponlara gelen yüzde on sekiz vergi ve lüks tüketim olarak görülmesi iktidarın ekonomik krizi yönetmemesi ve kadın düşmanı politikalarının bir sonucudur. Erkek devlet en temel sağlık ihtiyaçlarımızı görmezden gelerek  bizleri hayatın dışına itmektedir.


Yaşanan krizin faturası genç kadınlardan, öğrencilerden, LGBTİ+'lardan çıkarılmaya çalışılıyor. Hijyenik ped ve tampon ürünleri kadın ve LGBTİ+'ların her ay ulaşması gereken temel sağlık ihtiyacıdır. Türkiye'de regl olan birçok insanın hijyenik ped ve tamponlara ulaşamamakta ve sağlıksız seçenek ile regl dönemini atlatmaya çalışmaktadır. Bu koşullarda 2-3 saatte bir değiştirmek zorunda olduğumuz pedlere tamponlara aylık 80 lira gibi  ücretler ödememiz kabul edilemez.  Ekonomik sebeplerle daha ucuz ve kalitesiz olan alternatif ürünlere yöneldikçe sağlığımız tehlikeye giriyor. Hijyenik pedler ve tamponlar ücretsiz ve ulaşılabilir olmalıdır.


Yeni yıl ile gelen vergiler ve zamlar ile görüyoruz ki yapılan göstermelik burs ve kredi zamlarının da bir geçerliliği yoktur. Mezun olduğumuz zaman bizi bekleyen işsizliği ve geleceksizliği kabul etmiyoruz.Yaşamlarımızı her gün zorlaştıran, ekonomi politikaları ile bizleri insanca bir yaşamdan uzaklaştıran, şiddet politikalarını güçlendiren erkek devletten alacaklıyız.


Kriz dönemlerinde ilk olarak kadınlara saldıran patriarkal kapitalist sisteme boyun eğmiyouz. Taleplerimiz meşru ve  insanca bir yaşam için gerekli taleplerdir.

    1.    Regl olan herkesin bu dönemlerini sağlıklı geçirebilmesi için, regl yoksulluğunu sonlandırmaya yönelik politikalar geliştirilmelidir.

    2.    Hijyenik ped, tampon başta olmak üzere tüm regl ürünlerinin ücretsiz ve herkes için ulaşılabilir olmalıdır.

    3.    Rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısının ücretsiz olmasını, kadın sağlığına yönelik politikaların artırılmalıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAMPÜS, CADILARI’NDAN, ARTAN, PED, FİYATLARINA, İSYAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı