Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na yönelik açılan kapatma davasının, boşandığı kadına 300 TL’lik nafakayı ödemediği için 2 gün cezaevinde kalan Ahmet Eliaçık isimli bir AKP’linin başvurusu üzerine açıldığı ortaya çıktı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne kapatma davası açıldı.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, derneğin Ahmet Eliaçık isimli bir AKP’lin İstanbul Valiliği Dernekler Müdürlüğü’ne yaptığı bir şikayet başvurusu üzerine kadın derneğine kapatma davası açıldığını belirtti. Eliaçık, boşandığı kadına 300 TL’lik nafakayı ödemediği için cezaevine girmiş, 2 gün sonra da üyesi olduğu AKP Kayseri İl Başkanlığı’nın nafakayı ödemesiyle serbest kalmıştı. Serbest kalan Eliaçık, cezaevi önünde yaptığı açıklamada kadın derneklerini ve kadın haklarına yönelik düzenlemeleri hedef alan açıklamalar yapmıştı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne açılan kapatma davasının, AKP’li Eliaçık’ın şikayeti üzerine başlatıldığı ortaya çıktı. Saymaz, “ipe sapa gelmez bir dilekçe” olarak nitelediği şikayet başvurusunda şu bölümler yer aldı:

“Muhtelif şikayet dilekçelerinde, derneğin kadın haklarını koruma kisvesi altında aile mefhumunu yok sayarak aile yapısını parçaladığı, kadın ve çocuklar üzerinden menfaat elde ettikleri, kaos yaratıp mağduriyetleri arttırmayı amaçladığı, Sebahat Tuncel, Gülten Kışanak gibi isimlerle birlikte terör faaliyetine katılan kadınları savunduğu…”

“BAŞSAVCILIK ANLAM VEREMEDİ”

Başsavcılığın Eliaçık’ın şikayetine anlam veremediğini belirten Saymaz, “Çünkü Eliaçık’ın başvurusu ve isimsiz bir dilekçe ile birkaç tweet dışında kanıt yoktu. Tweetlerde HDP’li kadın milletvekillerinin tutuklanması, OHAL, Cumhuriyet gazetesine saldırı ve Erdoğan’ın ‘Yaşayacaksak adam gibi yaşayacağız, öleceksek de adam gibi…’ sözü eleştirilmişti. Başsavcılık, ‘Bu kanaate ulaştıran somut olay ve olguların neler olduğu yazı içeriğinden anlaşılamıyor’ dedi. Fesih talebinin somut olay ve olgulara dayalı olarak gönderilmesini istedi” ifadelerine yer verdi.

ELİAÇIK: İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ GETİRMEYE ÇALIŞIYORLARDI

Eliaçık ile dün görüştüğünü söyleyen Saymaz aralarında geçen diyalogu şöyle aktardı:

Ne düşünüyorsunuz?

Kapanmasında çok fayda var. Kadın cinayetlerini önleme adı altında bunların yürüttüğü faaliyetlere dikkat ediyorsunuz herhalde.

Nelere tanık oldunuz?

Sosyal medyada yapmadıkları iş yok.

Mesela?

Birçok yerde gündem oluşturuyorlar gruplar halinde.

Sizi rahatsız eden ne oldu?

İstanbul Sözleşmesi’ni getirmeye çalışıyordular. Toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan bir sözleşmedir ve erkeği kadından ayırmak zorunda bırakacaklar bunlar. Daha doğrusu geyliği savunacaklar.

O tarihte İstanbul Sözleşmesi yürürlükteydi. Bu dernek getirmiş değil.

Osman Kavala’nın kurduğu dernekler, kardeşim. İsmail bey, siz bu işleri bilen insanlarsınız.

Nafaka davasından ötürü mü bu şikayette bulundunuz?

Boşanma davamda cinsiyetçi yasalarla karşı karşıya kaldığımdan, haklı olan davamda haksız bulunduğumdan, çocuklarımın dahi hakkını savunamaz pozisyona getirildiğimden, insan olarak yeryüzünde zulme uğradığımdan dolayı…