Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye yurdunda hayatını kaybeden Hasan Can Çoban anıldı
Haber
04 Nisan 2022 - Pazartesi 09:40 Bu haber 1766 kez okundu
 
Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye yurdunda hayatını kaybeden Hasan Can Çoban anıldı
Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Merkez Öğrenci Yurdu’nda, yurt önüne kurulan çadırlar, mavi kodun çalışmaması ve anında müdahale edilememesi yüzünden hayatını kaybeden Hasan Can Çoban için anma etkinliği düzenlendi. Sosyal medyada 'Hacettepe ses çıkar' etiketi altında paylaşımlar yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye yurdunda hayatını kaybeden Hasan Can Çoban anıldı

Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Hasan Can Çoban, 2 Nisan günü geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirmişti. Dün, arkadaşları tarafından Çoban için basın açıklaması yapıldı ve anma etkinliği düzenlendi. Yapılan açıklamada ,“Yurtta mavi kod hattının, bütün dünyada “2222” iken, aylar önce değişmesine rağmen telefonların üzerindeki kod hala 2222 idi ve değiştiğine dair bilgilendirme yapılmamıştı. Hattın değiştiğini arkadaşımızın vefatından sonra öğrendik. Tıp, hemşirelik gibi sağlık fakültelerinde okuyan öğrencilerin kaldığı yurtta sağlık kiti olarak sadece flaster pamuk ve tentürdiyot var. Toplu yaşam alanlarında olması gereken ve uzmanlık gerektirmeyen otomatik eksternal defibrilator de bulunmuyor. Arkadaşımızı kaybetmemize sebep olan bu ihmaller yığını için yetkililerin derhal sorumluluk almalarını, hatalarını kabul etmelerini ve hala giderilmeyen problemlerin çözülmesini bekliyoruz. Yaşatmak için okuduğumuz okullarda sorumsuz, niteliksiz yönetim anlayışınız yüzünden daha fazla can vermek istemiyoruz!” cümleleri yer aldı.

 

 

 

 

Öğrenciler, Hasan’a müdahale ettiklerini fakat yurtta sağlık kitlerinin ve damar yolu açmak için gerekli malzemelerinin olmadığını dile getirdiler. Ambulans gelene kadar yalnızca CPR yapabildiklerini, mavi kod vermelerine rağmen telefonların çalışmadığını ve ambulansın, kurulan çadırlardan dolayı çok geç geldiğini söylediler. Başhekimlik ise kodun değiştiğini ve yurt idaresine gereken eğitimin verildiğini iddia etti. Öğrenciler yurtta gereken düzenlemelerin yapılmadığını, yetkililerin bir açıklamada bulunmadığını ve olayın üstünü kapatır tarzda konuştuğunu, gereken önlemlerin bir an önce alınmasını talep ettiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hacettepe, Üniversitesi, Sıhhiye, yurdunda, hayatını, kaybeden, Hasan, Can, Çoban, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı