Faik Öztrak: “İnsanoğlunun dünyada başvurduğu en umutsuz iş sorumluluktan kaçmaya çabalamasıdır. “
Haber
04 Nisan 2022 - Pazartesi 14:35 Bu haber 1086 kez okundu
 
Faik Öztrak: “İnsanoğlunun dünyada başvurduğu en umutsuz iş sorumluluktan kaçmaya çabalamasıdır. “
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.
SİYASET Haberi
Faik Öztrak: “İnsanoğlunun dünyada başvurduğu en umutsuz iş sorumluluktan kaçmaya çabalamasıdır. “

Faik Öztrak bugün yaptığı MYK basın toplantısında ülke ve dünya gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasını Kemal Tahir’in Kurt Kanunu eserinden örneklerle başlayan Öztrak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Milletin aşına, ekmeğine, geçimine göz dikenlere acımayacağız”  sözleri üzerine, “Milletin aşına işine göz diken kim? Bugün, tarımın ana vatanı olan bu topraklarda, insanlar ekmek için, yağ için, ucuz kıyma için kuyruktaysa, markette şekerin satışına kişi başına 5 kilo sınır geldiyse bunun sorumlusu kim? Bu ülkede hükümet kim? Recep Tayyip Erdoğan! Bugün bu ülkede insanlar tostun, baklavanın boşuna mahkûm olduysa, etin dürümünü yiyemiyor, dumanına tutulmuş dürüm ekmeğiyle nefis köreltiyorsa, bunun sorumlusu hangi hükümet? Ülkeyi yönetemeyen kim? Recep Tayyip Erdoğan! Siz belediyenin bakraçla gönderdiği manda yoğurduna, Medine hurmalarını doğrayıp, üstüne kestane balı döküp, yatarken şifa niyetine gövdeye indiriyorsunuz. Ama yönetemeyip yangın yerine çevirdiğiniz bu güzelim ülkede, Tekirdağ’daki Bağ-Kur emeklisi hemşerim, çok sevdiği kuru üzümü alıp yiyemediğini söylüyor. Başındaki örtünün, ayağındaki ayakkabının kendisinin olmadığını, ölenlerin dağıtılan eşyalarını giymek zorunda kaldığını anlatıyor.” şeklinde karşılık verdi.

 

Bunlar daha iyi günlerimiz

 

Türkiye’deki hayat pahalılığı ve enflasyon için, “Et fiyatları zaten çok yüksekti, artık iyice ulaşılmaz oldu. Kıyma 120 liraya, pirzola gibi etlerin kilosu 200 liraya, bonfilenin kilosu 250 liraya dayandı. Süt ve süt ürünlerinde zaten bir zam bekleniyordu. Ama el insaf, bu kadar olmaz. Son bir yılda; patates yüzde 207, salatalık yüzde 193, patlıcan yüzde 185, margarin yüzde 160, kabak yüzde 153, karnabahar yüzde 146 zam gördü. Ama bunlar daha iyi günlerimiz. Doğalgaza yapılan fahiş zamlar bu rakamlarda yok. Yine son bir yılda; kömür yüzde 221, mazot yüzde 210, LPG yüzde 193, benzin yüzde 161, tüp gaz yüzde 137 zam gördü. Bunlar iğneden ipliğe her şeyin girdisi. Artan maliyetler marketlerin raflarına, manavların, pazarcıların tezgâhlarına, kasapların vitrinlerine yansımaya devam edecek. Bu zam dalgasının sorumlusu kim? Bu ülkenin 128 milyar dolarını yok yere heba edip, Merkez Bankasının kolunu kıran kim? “Faiz sebep enflasyon sonuç” safsatasıyla, Merkez Bankasının diğer kolunu kıran kim?” sorularını sordu.

 

 

 

 

Gelir, gideri karşılamıyor

 

Alım gücünün azalmasını eleştiren Öztrak, “Ülkemizdeki yoksullaşma, fukaralık bu Ramazan’da daha bir görünür oldu. Millet Ramazan’ının sonunu nasıl getireceğini, şimdiden kara kara düşünüyor. Fitre, yani bir kişinin bir günlük yemek parası bu yıl 40 lira olarak belirlendi. Dört kişilik ailenin fitresi günlük 160 lira, aylık 4 bin 800 lira. Yani asgari ücretin 550 lira üstünde. Ve bu ülkede çalışanların yüzde 60’ı, asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. Yapılan son anketlere göre, toplumun yüzde 59’u, “Gelirim, giderimi karşılamıyor” diyor. Bir tarafta kişi başına 1.250 liraya lüks otellerde iftar açanlar, bir tarafta da iftarda, sahurda ekmeğinin yanına katık arayanlar…” dedi.

 

Sarayı biz buradan uyarıyoruz

 

Rusya – Ukrayna arasında devam eden savaş hakkında, Ukrayna’nın Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeyi garantör olarak görmek istediğini söylediğini, NATO üyesi ülkelerin garantörlüğünü sağlayarak, bir şekilde NATO korumasına girmek istediğini belirtti. Bu durumda Türkiye’nin dikkatli olması gerektiğine vurgu yaptı. “Savaşın bir an önce diplomasi yoluyla son bulması, hepimizin ortak dileği… Dışişleri Bakanlığı’nı parti örgütüne çeviren Sarayı biz buradan uyarıyoruz. Putin ve Zelensky arasında bir fotoğraf verebilmek için, Türkiye’nin başını ileride çok ağrıtacak bu gibi taahhütlerin altına asla girmeyin. Ukrayna bir garantörlük ve güvence istiyorsa, bunun Birleşmiş Milletler tarafından sağlanması gerekir. Bu sayede sağlanacak bir barış hem uluslararası hukuk bakımından hem de Rusya’yı bağlayıcılığı bakımından daha doğru olacaktır.” sözlerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Faik, Öztrak:, “İnsanoğlunun, dünyada, başvurduğu, en, umutsuz, iş, sorumluluktan, kaçmaya, çabalamasıdır., “,
Yorumlar
Haber Yazılımı