Ercan Özsoy Özel Sağlık Hastanesi'nde açık kalp ameliyatıyla yaşama tutundu
Haber
05 Nisan 2022 - Salı 16:44 Bu haber 651 kez okundu
 
Ercan Özsoy Özel Sağlık Hastanesi'nde açık kalp ameliyatıyla yaşama tutundu
Şeker hastalığı ve sigara kullanımı nedeniyle kalp damarları tıkanan Ercan Özsoy (41) Özel Sağlık Hastanesi'nde gerçekleştirilen açık kalp ameliyatıyla 3 kalp damarı değişerek hayata tutundu.
SAĞLIK Haberi
Ercan Özsoy Özel Sağlık Hastanesi'nde açık kalp ameliyatıyla yaşama tutundu

Ercan Özsoy, Özel Sağlık Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Anıl Apaydın ile Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nurzhan Narymbetov'un gerçekleştirdiği 3 buçuk saatlik bir operasyonun ardından sağlığına kavuştu. Özel Sağlık Hastanesi'nde açık kalp ameliyatları konusunda deneyimli bir ekiple ilk adımı attıklarını ifade eden Prof. Dr. Anıl Apaydın, Ercan Özsoy'un göğüs ve bacağından alınan damarlarla baypas operasyonu gerçekleştirdikleri bilgisini verdi.

 

SİGARADAN UZAK DURUN

 

Özellikle sigara kullanımının kalp sağlığı açısından önemli risk oluşturduğunu kaydeden Prof. Dr. Apaydın, “Kalp sağlığı için sigaradan uzak durulmalı, dengeli beslenmeli ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Genetik yatkınlık da bu hastalıkta önemlidir. Eğer ailenizde kalp rahatsızlığı hikayesi varsa erken yaşta check up veya kardiyolojik kontrollerin yapılması gerekmektedir. Çoğu hastalıkta olduğu gibi kalp hastalıklarında da erken teşhis yaşam kurtarır. Uzun dönem kalp rahatsızlığı bulunan kişiler, mutlaka belli aralıklarla uzman hekim tarafından takip edilmelidir. Kolesterol, tansiyon ve şeker rahatsızlığı bulunan kişiler risk grubu içerisindedir” dedi.

 

Operasyon hakkında bilgi veren Op. Dr. Nurzhan Narymbetov da “Günlük stres seviyesinde giderek artış ve kontrolsüz diyabet hastalığı erken yaşta kalp damar hastalıklarını tetikliyor. Özel Sağlık Hastanesi'ne anjiyografi sonrası başvuran hastamızda 41 yaşında olmasına rağmen ileri kalp ve bacak damar hastalıkları saptandı. Alınan karar sonucunda hastamıza başarılı şekilde açık kalp ameliyatı uygulandı. Ameliyat sonrasında hızlı iyileşme gösteren hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ercan, Özsoy, Özel, Sağlık, Hastanesi'nde, açık, kalp, ameliyatıyla, yaşama, tutundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı