CHP Ortaca İlçe Başkanı Tezcan'dan Cumhurbaşkanlığı Kararına Sitem
Haber
24 Ocak 2022 - Pazartesi 10:16 Bu haber 1875 kez okundu
 
CHP Ortaca İlçe Başkanı Tezcan'dan Cumhurbaşkanlığı Kararına Sitem
CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan : Kredi çıktı, Cumhurbaşkanlığı onay vermedi. Takdir halkımızın…
SİYASET Haberi
CHP Ortaca İlçe Başkanı  Tezcan'dan Cumhurbaşkanlığı Kararına Sitem

CHP Ortaca İlçe Başkanı  Evren Tezcan , Kredilerinin Cumhurbaşkanlığı tarafından onay verilmemesine karşın şu açıklamayı yaptı : 

 

Muğla ve ilçelerimizin en büyük sorunlarından biri olan başta içme suyu sorununu çözmek için Muğla Büyükşehir Belediyemiz tarafından proje hazırlandı. Cumhurbaşkanlığı 2022 Yılı Yatırım Programı açıklandı. Açıklanan program kapsamında uzun süredir Cumhurbaşkanlığı onayında olan ve bir türlü gereken izinlerin verilmediği Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin projelerine finansman sağlayacak onay çıkmadı.

 

Bilindiği üzere Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne Fitch Ratings tarafından en iyi kredi notu olan AAA verilmişti. Bu nedenle birçok uluslararası kredi kuruluşu büyükşehir belediyesinin güçlü mali yapısı nedeniyle kredi kullandırabilecekleri taahhüdünde bulundu. Bu kapsamda Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla’nın il genelindeki su kayıp ve kaçaklarının en aza indirilmesi, yeni içme suyu hatlarının yapılması ve yenilenebilir enerji sistemlerinin kurulması için projeler hazırladı.

 

Hazırlanan projeler için yurtiçi finansman kurumlarından gerekli kaynak sağlanamayınca yurtdışı kredi kuruluşlarıyla görüşmeler yapıldı. Görüşmeler kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne Fransa Kalkınma Ajansı’ndan 63,5 milyon Euro’luk bir kredi onayı çıktı. İçme suyunda büyük kazanç sağlayacak ve birçok farklı yeni içme suyu hatlarının yapılarak İl genelinde çok güçlü bir ağı oluşturacak çalışmaların hayata geçmesi için Cumhurbaşkanlığı onayı gerekiyor. Ancak tüm bu yatırımlar için yaklaşık 1 yıldır onay beklenirken Cumhurbaşkanlığı 2022 yılı yatırım programına alınması umut ediliyordu. Açıklanan program dahilinde Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini hazırladığı sadece finansmanının sağlanacağı onay yine Cumhurbaşkanlığından çıkmadı.

 

Muğla genelindeki su kayıp ve kaçaklarının en aza indirilmesi, yeni içme suyu hatlarının yapılması ve yenilenebilir enerji sistemlerinin kurulması için hazırlanan projeleri hayata geçirmek için gerekli olan Cumhurbaşkanlığı onayının çıkmamasını halkımızın takdirine bırakıyoruz.

 
Evren Tezcan
CHP Ortaca İlçe Başkanı
Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Ortaca, İlçe, Başkanı, , Tezcan'dan, Cumhurbaşkanlığı, Kararına, Sitem,
Yorumlar
Haber Yazılımı