CHP MİLLETVEKİLLERİNDEN İKİ GÜN SÜREN BURSA ZİYARETİ SONRASI DEĞERLENDİRME: “BURALARI DA PEŞKEŞ ÇEKMEYE KALKMAYIN. BURALAR BABANIZIN MALI DEĞİL”
Haber
18 Mart 2022 - Cuma 09:00 Bu haber 1191 kez okundu
 
CHP MİLLETVEKİLLERİNDEN İKİ GÜN SÜREN BURSA ZİYARETİ SONRASI DEĞERLENDİRME: “BURALARI DA PEŞKEŞ ÇEKMEYE KALKMAYIN. BURALAR BABANIZIN MALI DEĞİL”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ile birlikte Bursa’yı ziyaret eden milletvekilleri, ziyaretlerinin ardından değerlendirmeler yaptı. Öztunç, “Ne yaparlarsa yapsınlar, artık sona geldiklerini görmeleri gerekiyor” değerlendirmesi yaparken, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ise “Buraları da peşkeş çekmeye kalkmayın. Buralar sizin babanızın malı değil” dedi.
SİYASET Haberi
CHP MİLLETVEKİLLERİNDEN İKİ GÜN SÜREN BURSA ZİYARETİ SONRASI DEĞERLENDİRME: “BURALARI DA PEŞKEŞ ÇEKMEYE KALKMAYIN. BURALAR BABANIZIN MALI DEĞİL”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ile birlikte Bursa’yı ziyaret eden milletvekilleri, ziyaretlerinin ardından değerlendirmeler yaptı. Öztunç, “Ne yaparlarsa yapsınlar, artık sona geldiklerini görmeleri gerekiyor” değerlendirmesi yaparken, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ise “Buraları da peşkeş çekmeye kalkmayın. Buralar sizin babanızın malı değil” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç başkanlığında, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel; Bursa’da iki gün boyunca Mudanya, Gemlik ve Uludağ’ı ziyaret etti ve zeytinlik alanlarının madencilik sahasına açılmasına ilişkin yönetmelik ile Uludağ Alan Başkanlığı düzenlemesine karşı açıklamalar yaptı, müsilaj sorununu yerinde inceledi.

CHP’li Milletvekilleri, Bursa ziyaretinin ardından Anka Haber Ajansı’na şu değerlendirmeleri yaptılar:

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç: Bursa’da milletvekili arkadaşlarımızla birlikte özellikle çevre konusunda çalışmalar yaptık. Doğa hakları konusunda. Mudanya’da zeytin talan yönetmeliğine ilişkin bir çalışmamız oldu. Gemlik’te müsilaj konusunda ciddi bir çalışmamız oldu. Uludağ Alan Başkanlığı’nın kurulmak istenmesine ilişkin bir çalışmamız oldu. Uludağ’a çıktık ve orada bir açıklama yaptık. İki gündür Bursa’da geziyoruz. Gittiğimiz her yerde vatandaşlarımızın büyük bir ilgisiyle karşılanıyoruz. Gördüğümüz kadarıyla insanlarımız; esnafımız, emekli, işçi, çiftçi herkes ekonomik sıkıntıyı had safhada yaşamaya devam ediyor. Hiçbir şeye çözüm bulunabilmiş değil. Kriz büyüyor, kriz büyüdükçe de vatandaşımız bunun altında ezilmeye devam ediyor. Hükümet ise uyuyor. Umurlarında değil, keyifleri yerinde sarayda yaşıyorlar. Hayat onlara güzel. Seçim yasasını değiştirerek, siyasi ömürlerini uzatmak istiyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, artık sona geldiklerini görmeleri gerekiyor. Sona gelmiş durumdalar. Çeşitli değerlendirmelerimiz de oldu. Bundan sonra il başkanlarımız, arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürecekler. Biz önümüzdeki günlerde Bursa’ya bir heyet daha göndereceğiz. O gelecek heyetimiz de saha çalışması gerçekleştirecek. CHP olarak Bursa’yı çok önemsiyoruz. Bizim açımızdan Bursa, çok önemli bir ilimiz. Son seçimlerde çok az bir oyla kaybettik ama ilk seçimlerde inşallah hem belediyeyi kazanacağız hem de buradaki milletvekili sayımız çok daha fazla olacak.

Bursa Milletvekili Erkan Aydın: Bugün CHP Genel Başkan Yardımcımız Ali Öztunç, İzmir, Mersin ve Aydın milletvekillerimizle Uludağ milli parkların giriş kapısında buranın alan başkanlığına çevrilmesi ile ilgili bir basın açıklaması yaptık. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuldu? AKP, yine giderayak durdu, durdu şu anda Meclis’e kanun gelmemesine rağmen bize ulaşan bilgilere göre milli parkların 680 hektarlık kısmını alan başkanlığı adı altında imara, ranta, talana açacağıyla ilgili bilgilere ulaştık. Bursa dediğinizde akla Uludağ gelir. Uludağ dediğinizde de sadece kayak değil, orada Türkiye’nin en geniş endemik bitki örtüsü, yaban hayatı; ceylanlar, geyikler hepsinin yaşamı şu anda risk altında. Neyin uğruna? Bize ulaşan bilgilere göre yine söylüyoruz. Bir kişinin batmış damadına rant açmak, oralara gelir üretmek adına yapılacağı ifade ediliyor. Burası 1961 yılında milli park olmuş, Türkiye’nin ilk kayak merkezi olmuş ve turizm açısından çok önemli bir yer. Ancak biz bunları yaparken oranın diğer koşullarını ki temel koşullar da onlardır. Bunların hepsini yok etmiş olursunuz. O yüzde AKP’yi buradan uyarıyoruz. Giderayak 80 yıllık birikimlerimizi sattınız, 30 yıllık da bizim geleceğimizi ipotek altına aldınız. Müflis esnaf gibi buraları da peşkeş çekmeye kalkmayın. Buralar sizin babanızın malı değil.

Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül: Dün Mudanya’ya gittik, zeytini talan yönetmeliğine karşı basın toplantısı düzenledik. Bu konuda, Doğadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Ali Öztunç ile birlikte çalışmalar içerisindeyiz. Bu zeytini talan yönetmeliği, maden işletmeleriyle ilgili olarak 115. maddede değişiklik içeren yönetmelikle ilgili CHP olarak dava açtık. Açmış olduğumuz davada bu yönetmeliğin yürütmesinin durdurulmasını talep ettik ve iptalini istedik. Hala yürütmenin durdurulması konusunda bir karar verilmemiş durumda. Danıştay’a buradan sesleniyorum. Bu maden işletmesiyle ilgili değişiklik yönetmeliğini yürütmesini durdurulması kararını ne zaman vereceksiniz? Bir karar verin. Bekletmeyin. Milas dağlarında maden işletmesi adı altında bu yönetmeliğe dayanarak birçok yerde zeytinliklere girilmeye başlandı. Artık Danıştay görevini yerine getirsin. Saraydan talimat mı bekliyorsunuz? Ey Danıştay’ın hakimleri, savcıları; neyi bekliyorsunuz? Yürütmenin durdurulması kararını niye hala vermediniz?

İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç: İki gündür Bursa’dayız. Önce Mudanya’da zeytin üreticileriyle bir araya geldik. Bu zeytin yönetmeliğiyle ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Ardından Gemlik’e gittik. Müsilaj sorunu hala devam ediyor. Her ne kadar iktidar bunu görmezden gelse de, ‘bitti’ dese de hala devam ediyor. Buna ilişkin vatandaşlarla bir araya geldik, bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Bu sabah da Uludağ’daydık. Uludağ’daki vatandaşların ve tüm Bursalıların isyanını, feryadını duyduk ve dile getirdik. CHP olarak hangi dağ efkarlıysa biz oradayız. Vatandaşın sesi olmaya, onların sorunlarına çözüm olmaya; bu haramzadelere dur demeye devam ediyoruz.

Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel: Mudanya’da, Gemlik’te ve Uludağ’da çevreye duyarlı bir toplumun nasıl olması gerektiğiyle alakalı Mudanya’da zeytin, Gemlik’te müsilaj ve Uludağ’da milli parkın yok edilmesine yönelik kanunla alakalı CHP’nin bu konudaki görüşlerini açıkladık ve doğa katliamına karşı duruş sergilediğimizi de orada bir defa daha belirttik. Özellikle Mudanya’da zeytinliklerin enerji bahane edilerek maden aramasına olanak tanıyan genelgenin yanlış olduğunu ve bu genelgenin iptal edilmesiyle alakalı görüşümüzü orada dile getirdik. Geçtiğimiz yaz aylarında Marmara’da müsilaj sorunuyla alakalı çevrenin ne kadar etkilendiğini, doğal hayatın nasıl katledildiğini birlikte gördük. Bununla alakalı Gemlik’te, CHP’nin yine bu konu ile alakalı görüşlerini açıkladık. Çevreyi, doğayı çok önemsiyoruz. Çünkü, çevremiz, doğamız çocuklarımıza miras bırakacağımız aslında en değerli varlıklar. Uludağ gibi dünyanın en gözde alanı Milli Park statüsünden çıkararak ranta açmaya kalkıyorsunuz. Zeytinlikler aslında bizim madenlerimiz. Dolayısıyla, siz en değerli madeni, maden aramak için katledemezsiniz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, MİLLETVEKİLLERİNDEN, İKİ, GÜN, SÜREN, BURSA, ZİYARETİ, SONRASI, DEĞERLENDİRME:, “BURALARI, DA, PEŞKEŞ, ÇEKMEYE, KALKMAYIN., BURALAR, BABANIZIN, MALI, DEĞİL”,
Yorumlar
Haber Yazılımı