CHP 'Lİ LEVENT GÖK'TEN ÇEVRE BAKANINA SORU ÖNERGESİ
Haber
28 Ocak 2022 - Cuma 06:28 Bu haber 2766 kez okundu
 
CHP 'Lİ LEVENT GÖK'TEN ÇEVRE BAKANINA SORU ÖNERGESİ
SİYASET Haberi
CHP 'Lİ LEVENT GÖK'TEN ÇEVRE  BAKANINA SORU ÖNERGESİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Savurganlığı Önlemek Amacıyla Çevre Dostu Araçları Tercih Etmemiş!

 

CHP Ankara Milletvekili Levent GÖK 18 Kasım 2021 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat KURUM’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde 6.10.2021 tarihinde kabul edilen Paris İklim Anlaşması doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ismine “İklim Değişikliği” ibaresinin eklendiğini ifade etmiş, Bakanlığın 2053 yılı için koyduğu sıfır emisyon hedefini hatırlatmıştır. Bakanlığın 2022 yılında Müdürlük hizmetleri için kiralayacağı 64 aracın fosil yakıtlı araçlar olduğuna dikkat çeken GÖK, emisyon değerleri düşük ve çevre dostu araçların tercih edilmediğinin altını çizmiştir. Bu çerçevede Bakanlığın çevre dostu araçları kullanımını yaygınlaştırması ve özendirmesi amacıyla yürüttüğü çalışmalara ilişkin sorular yöneltilen önergede Bakanlığın 2015 – 2021 döneminde kiraladığı araç sayısı ve söz konusu araçların kullandığı yakıt cinsleri sorgulanmıştır.

 

19 Ocak 2022 tarihinde önergeye cevap veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hizmet Alımı Suretiyle Taşıt Edinilmesine İlişkin mevzuata vurgu yaparak taşıt giderlerinin asgari seviyeye indirilmesi ve kaynakların savurganlığa yol açılmadan, bütçe olanaklarıyla uyumlu bir biçimde kullanımının sağlanması ilkelerine atıfta bulunmuştur. Söz konusu çevre dostu araçların ilgili mevzuatın belirlediği kriterlere uygun olmadığını vurgulayan Bakanlık, mevcut koşullarda kiralanabilecek elektrikli ve/veya doğa dostu araç bulunmadığını bildirmiştir.

 

Mevzuata uygun olarak savurganlığa yol açılmadan araç kiralandığına vurgu yapan Bakanlık 2015 – 2021 yılları arasında titizlikle!!! yaptığı araç kiralamalarını açıklamamış, Bakanlığın çevre dostu araçları kullanmasına ve ülke genelinde kullanımının özendirilmesine yönelik çalışmalarına ilişkin sorulara cevap vermemiştir. Söz konusu kiralanacak araçların niteliklerini 237 sayılı Taşıt Kanunu’nun 10. Maddesinin 5. Fıkrasına göre Cumhurbaşkanının belirlemeye yetkisinin bulunmasına rağmen kamuda çevre dostu araçların kullanılması amacıyla Cumhurbaşkanlığı ile herhangi bir çalışma yürütülmediği anlaşılmaktadır. İklim değişikliğine karşı mücadelenin kâğıt üzerinde kalmaması için herhangi bir somut adım atmayan, yetkili Cumhurbaşkanı ile koordinasyon sağlayarak ülke genelinde bu mücadeleyi özendirmeyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sorumluluktan kaçmakta, iklim değişikliği bütün tehditleriyle birlikte büyümektedir. Konuya ilişkin verdiğim soru önergesi ve cevabı değerlendirmeniz dileğiyle ektedir. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, 'Lİ, LEVENT, GÖK'TEN, ÇEVRE, , BAKANINA, SORU, ÖNERGESİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
CHP 'Lİ LEVENT GÖK'TEN ÇEVRE  BAKANINA SORU ÖNERGESİ
CHP 'Lİ LEVENT GÖK'TEN ÇEVRE  BAKANINA SORU ÖNERGESİ
Yorumlar
Haber Yazılımı