CHP'li Gürsel Tekin: Kanal İstanbul’da hangi siyasilerin parseline 15 kat izni verildi
Haber
19 Şubat 2022 - Cumartesi 10:59 Bu haber 2746 kez okundu
 
CHP'li Gürsel Tekin: Kanal İstanbul’da hangi siyasilerin parseline 15 kat izni verildi
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Kanal İstanbul Projesi’nin Rezerv Yapı Alanı 1, 2 ve 3. Etap planlarında yapılan son değişiklikle beraber, bazı adalara 15 kat imar izni verildiğini belirterek, “Hangi siyasilere ayrıcalık tanınacak” diye sordu
- Haberi
CHP'li Gürsel Tekin: Kanal İstanbul’da hangi siyasilerin parseline 15 kat izni verildi

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Kanal İstanbul Projesi’nin Rezerv Yapı Alanı 1, 2 ve 3. Etap planlarında yapılan son değişiklikle beraber, bazı adalara 15 kat imar izni verildiğini belirterek, “Hangi siyasilere ayrıcalık tanınacak” diye sordu.

Bölgede yüksek yapılaşmaya izin verilmeyeceğinin ifade edildiğini ancak yandaşlara ait bazı adalara yönelik 15 kata kadar imar izni çıktığına dair iddialar olduğunu hatırlatan Tekin, Parsellerdeki hissedarların yerleri re'sen değiştirilmiş, kişilerin adları da gizlenmiştir. İstanbul'a yapılabilecek en büyük ihanetin bu olacağı kanaatindeyim.” ifadesini kullandı.

Tekin açıklamasını şöyle sürdürdü;

“İktidar sözcülerinin “Bu projede, kimseye menfaat ve rant sağlanmayacak ve dikey mimari yerine yatay mimariye yer verilecek” sözlerini hatırlatan Tekin, “Askıya çıkan imar planlarına göre bazı bölgelerden arsa alan “şanslı” kişilere 15 kat imar izni çıktı. Deyim yerindeyse kuş uçmaz, kervan geçmez bir güzergâhta, milyonlarca metrekareye tekabül eden araziler birdenbire el değiştirdi. Sonrasında da, İmar mevzuatı gereği herkese açık olması gereken bilgiler ne hikmetse gizlendi. Hal böyle olunca, ayrıcalıklı planlardan kimlerin kazanç elde edeceği, kamunun zarara uğratılıp uğratılmadığı büyük bir soru işareti. Şeffaflıktan uzak ve gizli yürütülen bu süreçte bazı siyasilere ve şirketlere ayrıcalık mı tanınıyor sorusu akıllara geliyor? Tüm bunların yanıtlarını iktidar yetkililerinden bekliyoruz. “Dedi.

“Hatırlanacağı üzere, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekim 2017’de katıldığı Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi’nde İstanbul’u övdükten sonra ‘‘biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz. Ben de bundan sorumluyum", diyerek herkesi şaşırtmıştı. Ne var ki Erdoğan’ın belediye başkanlığı yaptığı 1994’ten bu yana, İstanbul’da, yüksek irtifalı binaların hem sayısı hem de yükseklik ortalaması arttı. Dikey yapılaşmalarla İstanbul’un siluetini, deprem toplanma alanları yok edenler; son günlerde de ‘dikey yapılaşma kötüymüş yatay yapılaşmaya yöneleceğiz’ diyorlardı. Anlaşılan hatırı sayılır kişilerin olduğu parseller mevzu bahis olunca kanal İstanbul’da da yeniden dikey mimariye döndüler.

Tekin, “Tartışmalı Kanal İstanbul’a ilişkin tek bir çivi bile çakılmamışken, iktidar tarafından bölgede hızla başlatılan konut projelerinde ki acelenin nedeninin, yeni bir su yolu yapmaktan ziyade yapı projeleri üzerinden büyük bir rant vurgunu yapmak olduğu netleşmiş oldu” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP'li, Gürsel, Tekin:, Kanal, İstanbul’da, hangi, siyasilerin, parseline, 15, kat, izni, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı