Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği:
Haber
25 Mart 2022 - Cuma 19:02 Bu haber 1471 kez okundu
 
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği:
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), bugün yaptığı yazılı açıklamayla, Kanal İstanbul Projesi için alınan ÇED olumlu kararlarının iptali için 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtığını duyurdu.
GÜNDEM Haberi
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği:

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) olarak Kanal İstanbul Projesi için alınan “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının iptali” için İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nde açtığımız dava kapsamında, Kanal İstanbul Projesi’nin çevresel etkilerini değerlendirmek üzere hazırlanacak bilirkişi raporuna esas olması için keşif yapıldı. Dün gerçekleşen keşfe, derneğimiz adına ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Av. Sedat Durna ile ÇYDD Genel Merkez Hukuk Birimi’nden Av. Volkan Yalçınkaya ve Av. Özge Demir katıldı.

 

Gün boyu süren keşifte bir kez daha gördük ki bu kanalın yapılması durumunda İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan ormanları, su havzaları, tarım ve mera alanları yok olacak; İstanbul’un önemli su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı ve doğal bir göl olan Küçükçekmece Gölü yok edilecektir. Doğal yaşam alanları ve ekosistem geri döndürülemez şekilde bozulacaktır. Kanal İstanbul Projesi ile birlikte çok değerli tarım toprakları imara ve ranta açılacaktır, asıl amaç budur!

 

Bu çevre kıyımını ve hukuksuzluğu kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz!

 

Kanal İstanbul Projesi’ni bölge halkı istemiyor, İstanbul halkı istemiyor! Halkın istemediği bu kanal, halkın vergileriyle yapılamaz!

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çağdaş, Yaşamı, Destekleme, Derneği:, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı