BAŞKAN KAYALAR'DAN , "BEYAZ BASTONU FARK ET" ÇAĞRISI
Haber
09 Ocak 2022 - Pazar 17:09 Bu haber 12022 kez okundu
 
BAŞKAN KAYALAR'DAN , "BEYAZ BASTONU FARK ET" ÇAĞRISI
GÜNDEM Haberi
BAŞKAN KAYALAR'DAN ,

Başkan Kayalar, 7-14 Ocak "Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası" nedeniyle sosyal medya hesabından "Beyaz Baston"a dikkat çekici mesaj yayınladı.

 

7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftasında Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, beyaz bastona dikkat çekti. Görme engelli bireylerin hayatlarında büyük öneme sahip olan beyaz baston için Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, 'Beyaz Bastonu Fark et' dedi.

 

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Başkan Kayalar, "Beyaz baston görme engelli bireyler için bağımsız hareketin temel aracıdır. Aynı zamanda görme engelli bireyin vücudunu engellere karşı koruyan, güvenli etkili bir şekilde hareket etmelerini sağlayan tıbbi bir araçtır. Görme engelli bireylerin bağımsız hareket etmesine katkı sağlamasının yanı sıra toplumdaki diğer bireylerin de farkındalığını arttırması bakımından önemlidir. Beyaz bastonun kullanılmasıyla kazanılan bağımsızlık görme engelli bireylerin özgüvenini, sosyal uyumlarını ve mesleki olanaklarını arttırmaktadır.

 

Beyaz Baston; görme engelli bireylerin bir başkasına bağımlı olmadan bir yerden başka bir yere gidebilmesi, sosyal hayata ve toplumsal hayata tam katılım gösterebilmesi, eğitim ve istihdamda kendine yer bulabilmesine katkı sağlamaktadır. Özetle beyaz baston görme engelli bireylerin bir başkasına ihtiyaç duymadan özgürce hareket etmelerini sağlayan temel araçtır. Baston özgürlüğün simgesi ve görme engelli bireyin kimliğidir. Çünkü görme engelli bireyler bağımsızlaştıkça özgüvenleri artacak, özgüveni arttıkça da kendini gerçekleştirme noktasına ulaşmaları daha kolay olacaktır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, KAYALAR'DAN, ,, "BEYAZ, BASTONU, FARK, ET", ÇAĞRISI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BAŞKAN KAYALAR'DAN ,
Yorumlar
Haber Yazılımı